Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

W przypadku nieruchomości podobnie jak przy sprzedaży każdego innego produktu ważne jest to, aby się ono spodobało potencjalnemu nabywcy. Nawet najlepsza lokalizacja nie ukryje wad, które kupujący będą mogli zobaczyć na zdjęciach bądź oglądając mieszkanie osobiście.

Jeśli dysponujemy dużymi środkami, warto zastanowić się nad remontem. Jeśli wykonamy remont właściwie, zarobimy na jego wykonaniu więcej niż nas kosztował. Oczywiście nie każdy dysponuje pieniędzmi, aby taki remont przeprowadzić, to na szczęście nie problem.

Nie tylko remont podnosi wartość mieszkania

Z pomocą przychodzi nam home staging.  Co to takiego właściwie ten home staging? Jest to po prostu udekorowanie i przygotowanie mieszkania, aby było jak najatrakcyjniejsze dla potencjalnych kupców. Jest to znacznie tańsza opcja niż przeprowadzanie remontu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule poświęconym Home staging – czy jest potrzebny?

Przede wszystkim czystość i porządek

Koniecznie wysprzątajmy całe mieszkanie, umyjmy okna, wypierzmy firanki, przetrzyjmy podłogę i pozbądźmy się kurzu z dywanów. Jeśli mamy jakiś uszkodzony mebel lub ubytki w ścianie, warto je naprawić. Dobrze jest też zastanowić się nad odmalowaniem ścian, nie jest to duży koszt, a może znacznie zwiększyć atrakcyjność mieszkania.

Dobrym pomysłem jest, aby na czas wizyty potencjalnych kupców i wykonywania sesji zdjęciowej nieruchomości usunąć z widoku wszelkie rzeczy osobiste. Takie jak zdjęcia rodzinne, pamiątki czy plakaty ulubionych zespołów. Ludzie, oglądając mieszkanie, lubią sobie wyobrażać, jak oni będą w nim mieszkać. Rzeczy osobiste mogą skutecznie zakłócić takie wyobrażenia.

Wrażenie dużej przestrzeni i dobre oświetlenie sprzyjają sprzedaży mieszkania

Ciemne i sprawiające wrażenie ciasnych pomieszczania nie sprzyjają szybkiej sprzedaży nieruchomości. Dlatego niezmiernie ważną rzeczą jest światło w mieszkaniu. Najlepiej, jeśli zrobimy zdjęcia w ciągu dnia, odsłaniając wcześniej wszystkie rolety i żaluzje.  Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, postarajmy się zapewnić jak najwięcej sztucznego oświetlenia.

Jeśli to będzie potrzebne, wymieńmy niektóre żarówki na mocniejsze. Równie istotne co duża ilość światłą jest, aby potencjalni kupcy widzieli, że mieszkanie czy dom są przestronne. Żeby tak było, musimy usunąć wszelkie zbędne meble i przedmioty.

Domowy pupil nie ułatwia sprzedaży mieszkania

Jeśli mamy psa, kota lub jakiekolwiek inne zwierzę, na czas prezentacji lepiej oddajmy je pod opiekę komuś innemu. Na zdjęciach umieszczanych w portalach ogłoszeniowych także lepiej nie pokazywać domowych pupili. Po prostu nie każdy jest entuzjastą zwierząt, potencjalny kupiec może też być alergikiem. Podczas sprzątania mieszkania, warto też pamiętać, żeby pozbyć się sierści z mebli i podłogi na tyle, o ile to możliwe.

Łazienka powinna lśnić czystością

Na czas prezentacji, warto się pozbyć wszystkich przedmiotów z łazienki. Takich jak proszki do prania, żele pod prysznic, szczoteczki do zębów, grzebienie itp. Można też schować je w szafkach. Łazienka musi być naprawdę czysta. Kupujący cenią higienę, dlatego takie miejsce jak łazienka musi być szczególnie zadbane i sprawiać wrażenie sterylnego.

Wszystkie te zasady i wskazów wydają się dość jasne i oczywiste. Jednak często z braku czasu czy chęci jak najszybszego wystawiania ogłoszenia o sprzedaży można o nich zapomnieć. Warto jednak je wdrożyć, dzięki czemu nieruchomość sprzedamy nie tylko drożej, ale i szybciej.

Zatrudnij specjalistę

Warto też podjąć współpracę z agentem nieruchomości, który zna techniki podwyższenia wartości mieszkania. Bazując na swoim doświadczeniu, będzie w stanie podpowiedzieć co zrobić, aby mieszkanie sprzedało się szybko i to w dobrej cenie. Więcej na temat współpracy z agentem przeczytasz w artykule Agent nieruchomości – 21 powodów, aby go zatrudnić.

Przeczytaj również:

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania do sprzedaży?

Prezentacja mieszkania – czy wiesz, kogo wpuszczasz?

Umowa przedwstępna, podpisuj ją świadomie – zadatek czy zaliczka?

Home staging – czy jest potrzebny?


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.