Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

sprzedaż mieszkania bonifikata

Jeżeli jesteś właścicielem lokalu mieszkalnego wykupionego z bonifikatą i  zastanawiasz się nad jego sprzedażą, przeczytaj koniecznie ten artykuł. Dowiesz się, czy i kiedy możesz sprzedać swoją nieruchomość, aby uniknąć konieczności zwrotu bonifikaty.

Zgodnie z artykułem 68 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, gmina może udzielić bonifikaty przy sprzedaży między innymi lokali mieszkalnych.

Zasady związane ze zwrotem udzielonej bonifikaty opisane są w art. 68 ust. 2 tejże ustawy.

Zgodnie z nią, jeżeli sprzedaż nieruchomość stanowiącą lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia jej nabycia, będziesz zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikaty po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu.

Jak uniknąć zwrotu bonifikaty?

Aby uniknąć konieczności zwrotu bonifikaty, wystarczy, że środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości objętej bonifikatą, przeznaczysz na nabycie:

 • innego lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem prawa własności lub przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, albo
 • nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe będącej przedmiotem prawa własności, lub prawa użytkowania wieczystego.

Pamiętaj jednak, że jeżeli nie chcesz zwracać bonifikaty, to masz tylko 12 miesięcy na zakup ww. nieruchomości.

Pamiętaj również o kolejności dokonywanych transakcji. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, zwolnienie ze zwrotu bonifikaty, należy się, jeżeli nabyłeś nową nieruchomość po sprzedaży tej poprzedniej.

Czy środki ze sprzedaży mogę przeznaczyć na remont?

Ustawa nie przewiduje zwolnienia w tym przypadku. Tylko zakup nowej (lub zamiana) w terminie do 12 miesięcy od sprzedaży pozwoli Ci uniknąć zwrotu bonifikaty.

Jeżeli np. kupiłeś nową nieruchomość, taniej niż sprzedałeś poprzednią, to obowiązek zwrotu, dotyczy kwoty odpowiadającej części bonifikaty niewykorzystanej na nabycie lub zamianę po jej waloryzacji.

Czy mogę zbyć nieruchomość na rzecz osoby bliskiej?

Tak, możesz zbyć nieruchomość na rzecz osoby bliskiej i nie musisz martwić się tym, że nie minęło jeszcze 5 lat. W tej sytuacji będziesz zwolniony z konieczności zwrotu bonifikaty.

Jest jednak małe ale…

Jeżeli osoba bliska, której sprzedaż nieruchomość, sprzeda ją przed upływem 5 lat, licząc od dnia Twojego nabycia, będzie musiała zwrócić bonifikatę.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli potrzebujesz porady w sprawie przepisów związanych z udzielaniem bonifikaty, to polecam Ci skorzystanie z pomocy prawnej online na stronie LEXNONSTOP. Jest to platforma, z której sama korzystam na co dzień (m.in. posiadam Pakiet prawny dla firm).

Za niewielką kwotę można otrzymać opinię radcy prawnego z każdej dziedziny prawa. Chcę też, abyś wiedział, że współpracuję z tą platformą w ten sposób, że za każdy zakup porady za pośrednictwem mojego linka (http://lexnonstop.com/d71Vt5) otrzymuję niewielki procent. Dzięki temu w dalszym ciągu mogę rozwijać ten blog

Podsumowanie

Planując sprzedaż mieszkania nabytego z bonifikatą, upewnij się, że minęło 5 lat od jej nabycia. W przeciwnym wypadku będziesz musiał zwrócić bonifikatę, o ile nie kupisz nowej w terminie 12 miesięcy.

Przeoczenie tej informacji może Cię dużo kosztować i wpłynąć negatywnie na Twoje plany.

Przeczytaj również:

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat – 2020r

Umowa przedwstępna, podpisuj ją świadomie – zadatek czy zaliczka?

Czy każda nieruchomość ma założoną księgę wieczystą?


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:12 komentarzy do “Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty”

 1. Czy w ustawie tej mowa jest o lokalach komunalnych czy również spółdzielczych?. Pytam bo wykupujemy mieszkanie z rabatem 95% i chcielibyśmy od razu sprzedać to mieszkanie i budować dom. Czy w takim przypadku będziemy musieli oddać spółdzielni te 95% otrzymanego na zakup mieszkania upustu?.

 2. Witam. Jeżeli wykupię mieszkanie z bonifikatą 50% za kwotę 65.000 (warte 130.000) i sprzedam za ok 160.000 i z tej sumy na zakup nowego mieszkania przeznaczę ok 120.000 to jaka będzie suma zwrotu bonifikaty?? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

 3. Witam, bonifikata jest udzielona na kwote 138 tysiecy. Jezeli sprzedamy mieszkanie (przed uplywem 5 lat) za 250 000 to jak bedzie naliczony podatek dochodowy? i czy na nowy cel mamy wydac kwote 250 000 czy tylko ta odpowiadajaca bonifikacie? Czy dzialka pod dom, w ktorym bedziemy sie budowac jest takim celem mieszkaniowym? Pozdrawiam serdecznie

 4. Witam,
  Zamierzam sprzedać działkę z niedokończoną nieruchomością, która została przekształcona w 2017r. na własność. W związku z tym w urzędzie udzielono mi bonifikaty. Chciałabym środkami ze sprzedaży spłacić częściowo kredyt mieszkaniowy? Czy w takim wypadku również muszę zwrócić bonifikatę?

  1. Witam,
   Wklejam poniżej wycinek z ustawy o gospodarce nieruchomościami (Art. 68.). Wśród czynności zwalniających z obowiązku zwrotu bonifikaty nie ma spłaty kredytu, więc zgodnie z ustawą powinna Pani zwrócić bonifikatę. Proszę jednak spojrzeć na ostatni punkt (2c) i dopytać się w urzędzie, w którym otrzymała Pani bonifikatę, czy jest szansa na skorzystanie z takiego zwolnienia.

   2. Jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu.
   2a. Przepisu ust. 2 nie stosuje się w przypadku:
   1) zbycia na rzecz osoby bliskiej, z zastrzeżeniem ust. 2b;
   2) zbycia pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego;
   3) zbycia pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego i Skarbem Państwa;
   4) zamiany lokalu mieszkalnego na:
   a) inny lokal mieszkalny będący przedmiotem prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, albo
   b) nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe będącą przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego;
   5) sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży wykorzystane zostały w ciągu 12 miesięcy na nabycie:
   a) innego lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem prawa własności lub przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, albo
   b) nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe będącej przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego.
   2b. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do osoby bliskiej, która zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia.
   2c. Właściwy organ może odstąpić od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty, w innych przypadkach niż określone w ust. 2a, za zgodą odpowiednio wojewody, rady lub sejmiku.

 5. Witam. Co w sytuacji, gdy lokal wykupiony z bonifikatą zostanie formie darowizny przekazany dwójce zstępnych. Jeżeli dzieci sprzedadzą nieruchomość przed upływem pięciu lat i każde z nich otrzyma z tego tytułu np. 100k PLN i w ciągu 12 miesięcy tylko jedno z nich przeznaczy całość swojego udziału (100k PLN) na zakup domu – to kto będzie zobowiązany do zwrotu bonifikaty? Czy odpowiedzialność ponoszą solidarnie? W przepisach nie jest to określone.

 6. Witam zamierzam sprzedać mieszkanie kupione z bonifikata od miasta rok temu, i kupić dom jednorodzinny, całość bonifikaty przeznaczyć na wkład własny na resztę wziąć w kredyt . Dom ten chciałbym wynajmować czy mogę ? Czy nie będę musiał zwracać bonifikaty ?

  1. Witam
   Aby uniknąć konieczności zwrotu bonifikaty, wystarczy, że środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości objętej bonifikatą, przeznaczymy na nabycie nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe będącej przedmiotem prawa własności, lub prawa użytkowania wieczystego. Według mnie wynajem nie jest takim celem, bo to nie Pan będzie wykorzystywał dom na cele mieszkaniowe. Zachęcam jednak do konsultacji z gminą, która udzieliła bonifikaty.

 7. Witam. Co rozumie się w tym przypadku przez zwrot „osoba bliska” Jakie pokrewieństwo jest wymagane aby uniknąć zwrotu bonifikaty? Kupiłem mieszkanie z bonifikatą 80% rok temu i teraz chce je nabyć ode mnie kuzynka.
  Mam również możliwość wynajęcia mieszkania, czy można tego dokonać bez przeszkód?
  Czy brak zwrotu jest tylko w przypadku zakupu nowego lokum, czy również remontu innego?

 8. Witam Panią, a jak wygląda sytuacja w której wykupuje mieszkanie od gminy z bonifikata w wysokości 95% po czym sprzedaje je i kupuje w jej cenie dwie nieruchomości. Czy jest to dozwolone tak aby nie zwracać bonifikaty ? Bo w ustawie nie widzę aby było to zabronione.

  1. Ja również nie widzę, aby w ustawie było to wprost zabronione. Jednak zwróciłabym uwagę na to, że w ustawie nowy lokal/ nieruchomość zapisany jest w liczbie pojedynczej, co wg mnie może stanowić odpowiedź na Pana pytanie. Wg mnie nie można zakupić więcej niż jednej nieruchomości. Proponuję, aby zapytał Pan o to organ, który udzielił bonifikaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.