Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

Jeżeli jesteś właścicielem lokalu mieszkalnego wykupionego z bonifikatą i  zastanawiasz się nad jego sprzedażą, przeczytaj koniecznie ten artykuł. Dowiesz się, czy i kiedy możesz sprzedać swoją nieruchomość, aby uniknąć konieczności zwrotu bonifikaty.

Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty
Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

Co znajdziesz w artykule:

Zgodnie z artykułem 68 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, gmina może udzielić bonifikaty przy sprzedaży między innymi lokali mieszkalnych.

Zasady związane ze zwrotem udzielonej bonifikaty opisane są w art. 68 ust. 2 tejże ustawy.

Zgodnie z nią, jeżeli sprzedaż nieruchomość stanowiącą lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia jej nabycia, będziesz zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikaty po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu.

Jak uniknąć zwrotu bonifikaty?

Aby uniknąć konieczności zwrotu bonifikaty, wystarczy, że środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości objętej bonifikatą, przeznaczysz na nabycie:

  • innego lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem prawa własności lub przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, albo
  • nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe będącej przedmiotem prawa własności, lub prawa użytkowania wieczystego.

Pamiętaj jednak, że jeżeli nie chcesz zwracać bonifikaty, to masz tylko 12 miesięcy na zakup ww. nieruchomości.

Pamiętaj również o kolejności dokonywanych transakcji. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, zwolnienie ze zwrotu bonifikaty, należy się, jeżeli nabyłeś nową nieruchomość po sprzedaży tej poprzedniej.

Czy środki ze sprzedaży mogę przeznaczyć na remont?

Ustawa nie przewiduje zwolnienia w tym przypadku. Tylko zakup nowej (lub zamiana) w terminie do 12 miesięcy od sprzedaży pozwoli Ci uniknąć zwrotu bonifikaty.

Jeżeli np. kupiłeś nową nieruchomość, taniej niż sprzedałeś poprzednią, to obowiązek zwrotu, dotyczy kwoty odpowiadającej części bonifikaty niewykorzystanej na nabycie lub zamianę po jej waloryzacji.

Czy mogę zbyć nieruchomość na rzecz osoby bliskiej?

Tak, możesz zbyć nieruchomość na rzecz osoby bliskiej i nie musisz martwić się tym, że nie minęło jeszcze 5 lat. W tej sytuacji będziesz zwolniony z konieczności zwrotu bonifikaty.

Jest jednak małe ale…

Jeżeli osoba bliska, której sprzedaż nieruchomość, sprzeda ją przed upływem 5 lat, licząc od dnia Twojego nabycia, będzie musiała zwrócić bonifikatę.

Podsumowanie

Planując sprzedaż mieszkania nabytego z bonifikatą, upewnij się, że minęło 5 lat od jej nabycia. W przeciwnym wypadku będziesz musiał zwrócić bonifikatę, o ile nie kupisz nowej w terminie 12 miesięcy.

Przeoczenie tej informacji może Cię dużo kosztować i wpłynąć negatywnie na Twoje plany.


Tematy dotyczące nieruchomości i kredytów hipotecznych to temat rzeka. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się ze mną lub zostaw komentarz. Interesuje Cię jakiś szczególny temat? Napisz, a ja postaram się opisać temat na blogu.

Tworzę blog dla Was i chcę, aby wpisy były jak najbardziej dla Was wartościowe 🙂

Jeżeli szukasz specjalisty ds. kredytów, skontaktuje się ze mną lub zostaw poniżej komentarz. Jeżeli nawet mieszkasz daleko ode mnie, postaram się pomóc. Znam wielu bardzo dobrych specjalistów, których mogę Ci polecić 🙂


Aby nic Ci nie umknęło, zapisz się do NEWSLETTERA


Przeczytaj również:

Doradca kredytowy – czy warto skorzystać?

Czy warto kupić mieszkanie na kredyt?

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego

Rynek pierwotny a wtórny

Zakup mieszkania od dewelopera

Wkład własny a kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny cz. 1 – podstawy

Bernardeta Wiekiera
Bernardeta Wiekiera

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AdamBernardetaDaniel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam
Gość
Adam

Witam. Co rozumie się w tym przypadku przez zwrot “osoba bliska” Jakie pokrewieństwo jest wymagane aby uniknąć zwrotu bonifikaty? Kupiłem mieszkanie z bonifikatą 80% rok temu i teraz chce je nabyć ode mnie kuzynka.
Mam również możliwość wynajęcia mieszkania, czy można tego dokonać bez przeszkód?
Czy brak zwrotu jest tylko w przypadku zakupu nowego lokum, czy również remontu innego?

Daniel
Gość
Daniel

Witam Panią, a jak wygląda sytuacja w której wykupuje mieszkanie od gminy z bonifikata w wysokości 95% po czym sprzedaje je i kupuje w jej cenie dwie nieruchomości. Czy jest to dozwolone tak aby nie zwracać bonifikaty ? Bo w ustawie nie widzę aby było to zabronione.