Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

woman 1169324 1920 1024x723 - Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

Co znajdziesz w artykule:

  • Jak uniknąć zwrotu bonifikaty?
  • Czy środki ze sprzedaży mogę przeznaczyć na remont?
  • Czy mogę zbyć nieruchomość na rzecz osoby bliskiej?
  • Podsumowanie — sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

Jeżeli jesteś właścicielem lokalu mieszkalnego wykupionego z bonifikatą i  zastanawiasz się nad jego sprzedażą, przeczytaj koniecznie ten artykuł. Dowiesz się, czy i kiedy możesz sprzedać swoją nieruchomość, aby uniknąć konieczności zwrotu bonifikaty.

Zgodnie z artykułem 68 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, gmina może udzielić bonifikaty przy sprzedaży między innymi lokali mieszkalnych.

Zasady związane ze zwrotem udzielonej bonifikaty opisane są w art. 68 ust. 2 tejże ustawy.

Zgodnie z nią, jeżeli sprzedaż nieruchomość stanowiącą lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia jej nabycia, będziesz zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikaty po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu.

Jak uniknąć zwrotu bonifikaty?

Aby uniknąć konieczności zwrotu bonifikaty, wystarczy, że środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości objętej bonifikatą, przeznaczysz na nabycie:

  • innego lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem prawa własności lub przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, albo
  • nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe będącej przedmiotem prawa własności, lub prawa użytkowania wieczystego.

Pamiętaj jednak, że jeżeli nie chcesz zwracać bonifikaty, to masz tylko 12 miesięcy na zakup ww. nieruchomości.

Pamiętaj również o kolejności dokonywanych transakcji. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, zwolnienie ze zwrotu bonifikaty, należy się, jeżeli nabyłeś nową nieruchomość po sprzedaży tej poprzedniej.


3 1024x1024 - Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

Pobierz bezpłatnego e-booka

Prawie 50 stron konkretnej wiedzy na temat zakupu mieszkania na kredyt

12 KROKÓW DO CELU


Czy środki ze sprzedaży mogę przeznaczyć na remont?

Ustawa nie przewiduje zwolnienia w tym przypadku. Tylko zakup nowej (lub zamiana) w terminie do 12 miesięcy od sprzedaży pozwoli Ci uniknąć zwrotu bonifikaty.

Jeżeli np. kupiłeś nową nieruchomość, taniej niż sprzedałeś poprzednią, to obowiązek zwrotu, dotyczy kwoty odpowiadającej części bonifikaty niewykorzystanej na nabycie lub zamianę po jej waloryzacji.

Czy mogę zbyć nieruchomość na rzecz osoby bliskiej?

Tak, możesz zbyć nieruchomość na rzecz osoby bliskiej i nie musisz martwić się tym, że nie minęło jeszcze 5 lat. W tej sytuacji będziesz zwolniony z konieczności zwrotu bonifikaty.

Jest jednak małe ale…

Jeżeli osoba bliska, której sprzedaż nieruchomość, sprzeda ją przed upływem 5 lat, licząc od dnia Twojego nabycia, będzie musiała zwrócić bonifikatę.

Podsumowanie

Planując sprzedaż mieszkania nabytego z bonifikatą, upewnij się, że minęło 5 lat od jej nabycia. W przeciwnym wypadku będziesz musiał zwrócić bonifikatę, o ile nie kupisz nowej w terminie 12 miesięcy.

Przeoczenie tej informacji może Cię dużo kosztować i wpłynąć negatywnie na Twoje plany.



3 1024x1024 - Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

Pobierz bezpłatnego e-booka

12 KROKÓW DO CELU


Agent nieruchomo%C5%9Bci Ekspert kredytowy wsp%C3%B3%C5%82praca - Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

3 myśli na “Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

  1. Witam. Co rozumie się w tym przypadku przez zwrot “osoba bliska” Jakie pokrewieństwo jest wymagane aby uniknąć zwrotu bonifikaty? Kupiłem mieszkanie z bonifikatą 80% rok temu i teraz chce je nabyć ode mnie kuzynka.
    Mam również możliwość wynajęcia mieszkania, czy można tego dokonać bez przeszkód?
    Czy brak zwrotu jest tylko w przypadku zakupu nowego lokum, czy również remontu innego?

  2. Witam Panią, a jak wygląda sytuacja w której wykupuje mieszkanie od gminy z bonifikata w wysokości 95% po czym sprzedaje je i kupuje w jej cenie dwie nieruchomości. Czy jest to dozwolone tak aby nie zwracać bonifikaty ? Bo w ustawie nie widzę aby było to zabronione.

    1. Ja również nie widzę, aby w ustawie było to wprost zabronione. Jednak zwróciłabym uwagę na to, że w ustawie nowy lokal/ nieruchomość zapisany jest w liczbie pojedynczej, co wg mnie może stanowić odpowiedź na Pana pytanie. Wg mnie nie można zakupić więcej niż jednej nieruchomości. Proponuję, aby zapytał Pan o to organ, który udzielił bonifikaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *