Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania do sprzedaży?

fotografia wnętrz

To czy sprzedasz mieszkanie, zależy od jego zdjęć

Oczywiście to duże uproszczenie, ale właśnie od tego, jak przedstawisz mieszkanie na fotografiach, w dużej mierze zależy czy ktoś w ogóle zainteresuje się Twoją ofertą. Dlatego każda ogłoszenie sprzedaży nieruchomości musi zawierać zdjęcia. Bez nich od razu pozbywasz się większości potencjalnych klientów.

Zdjęcia mieszkania nie mogą być byle jakie. Kiedy ktoś przegląda portal z ogłoszeniami sprzedaży mieszkania to pierwsze, na co patrzy, to właśnie na zdjęcia. Widząc zachęcające zdjęcia, kliknie ogłoszenie i  być może zainteresuje się ofertą. Dobry agent nieruchomości będzie tego świadomy. Często agenci współpracują z profesjonalnymi fotografami wnętrz. Tak zrobione zdjęcia wyróżnią Twoją ofertę na tle konkurencji.

Przygotuj miejsce pod zdjęcia

Dobre zdjęcia wymagają przestrzegania kilku zasad. Właściwe fotografie spowodują, że nasze ogłoszenie będzie bardziej atrakcyjne od większości. W internecie pełno jest ogłoszeń z niedoświetlonymi zdjęciami, prezentującymi puste ściany, czy mniej atrakcyjne wizualnie części mieszkania. Dlatego, zanim umówisz się z agentem na zrobienie zdjęć, warto mieszkanie odpowiednio przygotować.

Miejsca, które będą fotografowane, muszą być:

  • pozbawione rzeczy osobistych i ubrań, schowaj je;
  • czyste i schludne, dlatego koniecznie je posprzątaj;
  • bez widocznych uszkodzeń.

Dobrze oświetlony pokój to podstawa

Fotografując mieszkanie lub dom, trzeba koniecznie pamiętać o dobrym oświetleniu. Ważna jest pora dnia, o której będą wykonywane zdjęcia. Nie powinno się fotografować mieszkania wieczorem ani w ostrym południowym słońcu.  Najlepiej sprawdzi się poranne lub popołudniowe słońce. Dobrze, żeby światło było lekko przytłumione przez chmury lub deszcz, podobny efekt da także firanka w oknie. Warto też umyć okna, aby wpadało do pomieszczenia jak najwięcej światła. Jeśli robi się zdjęcia nieruchomości przy słabym świetle słonecznym, koniecznie trzeba włączyć wszystkie źródła światła.

Wybór właściwego kadru

Ważne jest, aby zbytnio nie kombinować podczas robienia zdjęć. Należy unikać nienaturalnych kadrów, takich jak z tzw. lotu ptaka, czy też z poziomu podłogi. Warto robić zdjęcia z takiej perspektywy, z jakiej mieszkanie będzie oglądał klient, wykonywać fotografie na wprost, ewentualnie pod niewielkim kątem. Dobrym miejscem na ujęcie całego pomieszczenia są jego rogi, pokażą wtedy praktycznie całe pomieszczenie. Takie zdjęcie powie też potencjalnemu zainteresowanemu, że nie mamy nic do ukrycia.

zdjęcia mieszkania

Nie fotografuj pojedynczych mebli

Warto robić takie zdjęcia mieszkania, na których będzie jak najwięcej widać. Często w ofertach znajdują się zdjęcia, na których widać np. tylko piekarnik lub samą szafę, takie fotografie nie przyciągają klientów. Obraz pojedynczych mebli czy sprzętu może wywołać wrażenie, że mieszkanie jest małe i ciasne.  Nie powinno się także robić zdjęć, na których widać zwisające kable czy inne psujące estetykę elementy.

Detale mogą pomóc

Czasem warto też dołożyć jakiś niewielki detal na czas robienia zdjęcia, np. postawić ładny kwiatek na parapecie.  Dobrze jest wtedy wykonać dwa zdjęcia, jedno z tym przedmiotem i drugie bez. Dopiero później, wspólnie z agentem przeglądając zdjęcia na komputerze wybrać to, które jest atrakcyjniejsze. Z pomocą może Ci przyjść znajomość zasad home stagingu, o którym przeczytasz w tym artykule: Home staging – czy jest potrzebny?

Nie zmieniaj rzeczywistości

Dość często spotykanym błędem wśród agentów i klientów jest retuszowanie na zdjęciach niedoskonałości. Nie zmieniaj w programie do obróbki zdjęć koloru ścian, widoku z okna czy też nie maskuj np. pęknięć na ścianach. To i tak wyjdzie podczas prezentacji i niepotrzebnie spowoduje rozgoryczenie wśród potencjalnych nabywców. Mogą uznać, że skoro już teraz coś ukrywasz, to być może jest wiele innych niedoskonałości, które zataiłeś.

Przeczytaj również:

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Prezentacja mieszkania – czy wiesz, kogo wpuszczasz?

Umowa przedwstępna, podpisuj ją świadomie – zadatek czy zaliczka?

Czy naprawiać usterki przed sprzedażą mieszkania?


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:1 komentarz do “Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania do sprzedaży?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.