Home staging – czy jest potrzebny?

home staging

Chcesz sprzedać mieszkanie lub dom szybko i przede wszystkim z zyskiem? Dobrze trafiłeś –  przeczytaj poniższy artykuł. Chcę Ci pokazać, jakie korzyści przynosi home staging i na czym to tak naprawdę polega.

Home staging – jest to profesjonalne przygotowanie nieruchomości do szybkiej, zyskownej sprzedaży lub wynajmu. Działania polegają na jej przygotowaniu do sesji zdjęciowej i do prezentacji potencjalnym klientom. Jest to niezwykle skuteczna i szybka metoda bez angażowania dużego kapitału.

Ta prosta, ale ciekawa usługa niezwykle pobudza wyobraźnię kupującego, dzięki czemu dana nieruchomość staje się w jego oczach bezkonkurencyjna. Ponad 40-letnia historia home stagingu na świecie potwierdza, że ta metoda pomaga zwiększyć wartość oferowanej nieruchomości, jednocześnie szybciej znajdując dla niej nabywcę. Badania marketingowe dowodzą, że klient kupuje oczami a pierwsze dobre wrażenie, można zrobić tylko raz.

Dla kogo jest home staging?

Jeżeli odpowiesz na jeden z poniższych punktów to znak, że warto zastanowić się nad zastosowaniem home stagingu:

  • chcesz szybko sprzedać lub wynająć swój dom/ mieszkanie;
  • chcesz wyróżnić swoją nieruchomość na rynku konkurencyjnym, aby otrzymać korzystniejszą cenę;
  • Twój dom/ mieszkanie na sprzedaż nie wzbudza zainteresowania klientów;
  • masz problem ze sprzedażą swojej nieruchomości, lecz nie wiesz dlaczego;
  • chcesz zwiększyć wartość twojego domu/ mieszkania;
  • nie masz czasu lub wiedzy jak sprawić by Twoje mieszkanie/ dom znalazły nowego właściciela;
  • masz swoje małe biuro/ gabinet/ salon/ studio i potrzebujesz porady jak to ciekawie i niskokosztowo urządzić, aby szybko wynająć.

Home staging możesz sam wykonać, znając podstawowe zasady, o których przeczytasz poniżej. Możesz również zatrudnić osobę, która zawodowo zajmuje się home stagingiem. Warto skorzystać z usług takiej osoby zwłaszcza wtedy gdy nie masz czasu tym się zajmować. Poza tym zawodowiec powinien mieć zmysł estetyczny, znać zasady projektowania wnętrz i znać aktualne trendy.

Home staging – ile to kosztuje?

Cena takiej usługi zależy od tego, jaki zakres prac będzie wykonany. Rozpiętość w cenie może sięgać od praktycznie 0 zł do kilkunastu tysięcy zł. Poniżej przeczytasz zasady home stagingu i sam zauważysz, że pewne czynności można zrobić samodzielnie bezkosztowo. Czasem wystarczą, aby osiągnąć zamierzony cel.

Aby jednak jeszcze bardziej zwiększyć szansę na szybką i zyskowną finalizację transakcji warto wprowadzić dodatkowe elementy. Wstępna wycena usługi może wynosić ok. 100 – 300 zł (w zależności od rejonu). Realizacja zlecenia to koszt rzędu od jednego tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych. Cena  będzie zależała od zakresu prac (np. malowanie, sprzątanie, naprawy) oraz od konieczności ewentualnego zakupu mebli, dekoracji itp.

Współpracując z agentem nieruchomości, możesz liczyć na pomoc w tym zakresie. Profesjonalny agent nieruchomości traktuje home staging jako element marketingowy i podpowiada, co należy zrobić w ramach ustalonego za sprzedaż wynagrodzenia. Do Ciebie będzie należało jedynie poniesienie kosztów związanych z zakupem potrzebnych materiałów, o których przeczytasz poniżej.

Ile zyskasz, stosując home staging?

Nie da się wprost powiedzieć, o ile drożej sprzedasz mieszkanie, korzystając z home stagingu. Z doświadczenia jednak wiem, że warto. Pamiętaj, że każda usterka w nieruchomości tworzy natychmiastową chęć negocjacji ceny przez kupującego. Przykład:

Gdy nabywający zobaczy pękniętą płytkę w łazience, powie, że musi zrobić jej remont. Oczywiście będzie negocjował, abyś obniżył cenę o koszt remontu, załóżmy 10 tys. zł. Wymieniając jedną pękniętą płytkę (koszt 20 zł), nie dasz pretekstu do negocjacji ceny i tym samym zyskasz 10 tys. zł.

Jakie są zasady home stagingu?

Takich przykładów jak podałam powyżej, jest wiele. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, aby przygotować nieruchomość do tego, aby była atrakcyjna. Dzięki temu będziesz mógł oczekiwać ceny powyżej rynkowej oraz nie dasz kupującemu pretekstu do negocjacji ceny. A teraz konkrety:

Posprzątaj mieszkanie

To jest podstawa. Przed zrobieniem zdjęć i przed pierwszą (i kolejną) prezentacją dokładnie wysprzątaj mieszkanie. Nie ma nic gorszego niż zamieszczone na portalach ogłoszeniowych zdjęcia z porozrzucanymi ubraniami, brudnymi naczyniami na blacie kuchennym, środkami czystości i workiem papieru toaletowego w łazience. Mistrzostwem jest wstawianie zdjęć z suszącą się bielizną w łazience. Tego typu zdjęcia skutecznie odstraszają potencjalnych klientów i tylko cena poniżej rynkowej jest wstanie ich zainteresować.

Wyczyść dokładnie meble kuchenne, sprzęt AGD, pochowaj wszystkie zbędne przedmioty i jedzenie. Wykorzystaj ozdobne pojemniki na przechowywanie pożywienia. Jeżeli sprzedajesz mieszkanie z meblami, zrób porządek we wszystkich szafkach (nie tylko kuchennych). Dobrym sposobem jest pozostawienie w nich ok. 20-30% wolnej przestrzeni. Taki zabieg optycznie zwiększy ich pojemność. Będziesz mógł bez obaw zaprezentować to podczas prezentacji.

home staging

Pamiętaj o łazience! Schowaj wszystkie środki czystości typu proszki do prania, płyny do mycia podłóg, brudne ubrania z podłogi. Wyczyść dokładnie prysznic, lustra, glazurę i fugi. Usuń kamień z armatury. Jeżeli jest stara i przeciekająca wymień na nową. To niewielki koszt w porównaniu z tym, co możesz stracić, zaniedbując ten element.

Schowaj do szafek kosmetyki. Pozostaw jedynie ozdobne elementy wyposażenia łazienki takie jak pojemnik na mydło (z nowym mydłem!), świeczki, kolorystycznie dobrany do wnętrza ręcznik.

W salonie zwróć uwagę na tapicerkę – porządnie ją odkurz lub wypierz, jeżeli tego wymaga. Odkurz zapominane często miejsca, takie jak karnisze, lampy, kąty pomieszczeń, podłogi pod i za meblami.

Pościel łóżko w sypialni, wykorzystaj ozdobną narzutę wraz z zestawem poduszek. Zrób porządek na szafkach nocnych, ułóż na nich przedmioty, kojarzące się z relaksem np. książkę. W pokoju dziecięcym pochowaj do skrzyń i szafek zabawki i oczywiście pościel łóżko.

Odśwież ściany i zadbaj o podłogi

Jeżeli ściany w Twoim mieszkaniu były malowane kilka lat temu i widać na nich zabrudzenia lub jeżeli są pomalowane na ciemne kolory, rozważ możliwość ponownego ich pomalowania. Koszt pomalowania jest znacznie niższy w porównaniu do korzyści, jakie możesz dzięki temu osiągnąć.  Użyj jasnych kolorów takich jak biały, kremowy, beżowy itp. odcienie. Jasne kolory optycznie zwiększają pomieszczenia, nadają im świeżości i czystości. Usuń ze ścian sztuczne kwiaty i zbędne dekoracje. Taki zabieg również powiększy przestrzeń w pokoju.

Ciężkie dywany lub wykładziny na podłogach nie zawsze są ozdobą. Warto zastanowić się nad ich zdjęciem i odsłonięciem podłóg. Jeżeli nie są w dobrym stanie, zastanów się nad położeniem paneli. Tu znowu zysk z inwestycji będzie wyższy niż poniesiony koszt. Jasnobrązowe panele w połączeniu z jasnymi ścianami zwiększają atrakcyjność mieszkania. Jeżeli posiadasz parkiet i nosi ślady zużycia, rozważ jego odświeżenie.  Pamiętaj o porządnym umyciu podłóg, wraz z zakamarkami pod meblami.

Pokaż okna, rozświetl wnętrze

Myślę, że w tym miejscu już nie muszę pisać o konieczności dokładnego umycia szyb i framug, odkurzenia kątów i karniszy. Skup się na tym, aby wydobyć z okna to, co najcenniejsze – czyli światło. Aby nadać pomieszczeniu świeżości i lekkości, zastosuj jasne i zwiewne zasłony. Ściągnij z okna duże rośliny i dekoracje – zmniejszają ilość światła wpadającego do mieszkania. W Internecie znajdziesz mnóstwo pomysłów na aranżacje okien. Okna bez wątpienia mogą być wizytówką Twojego mieszkania.

Zaaranżuj wnętrza, usuń zbędne meble

Taki zabieg łatwiej jest wykonać, gdy nie mieszkasz w mieszkaniu przeznaczonym do sprzedaży, ale dla chcącego nic trudnego. Warto wtedy ograniczyć się do niezbędnych mebli.  Usunąć stare i zepsute. Zagracone starymi meblami mieszkanie odstrasza potencjalnych nabywców. Odpowiednia aranżacja wnętrza pozwoli kupującym wyobrazić siebie w Twoim mieszkaniu.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz drogo sprzedać swoją nieruchomość, to Twoim celem jest, aby inni zakochali się w niej. Jeżeli do tego dojdzie to całkiem możliwe, że będą podbijać cenę, dzięki czemu możesz otrzymać jeszcze więcej, niż zakładałeś!

Podkreśl mocne strony nieruchomości

Nie ma nieruchomości, która w 100% spełniałaby wszystkie nasze oczekiwania. Zawsze znajdzie się jakiś mankament, który prędzej czy później wyjdzie na jaw. Dlatego ważne jest, abyś przygotowując mieszkanie na sprzedaż, wyeksponował to, co jest zaletą nieruchomości. Odpowiednie pomalowanie ścian, ustawienie mebli i dekoracji pozwoli poczuć nabywającemu, że to jest to coś, czego szuka.

home staging

Napraw usterki

Na co dzień przyzwyczajamy się do usterek, które są w naszym mieszkaniu. Odpadający uchwyt w szafce, przeciekający kran, skrzypiące drzwi – któż z nas tego nie zna. Jeżeli jednak chcesz osiągnąć wysoką cenę ze sprzedaży nieruchomości, usuń wszystkie usterki. Osoba, która wejdzie do twojego mieszkania, zobaczy je i da jej to powód do negocjacji. Naprawa będzie Cię kosztowała kilkadziesiąt – kilkaset złotych. Bez naprawy możesz stracić o wiele więcej. Z doświadczenia wiem, że nabywający z powodu małej usterki będzie oczekiwał opuszczenia ceny o kilka tysięcy złotych. Po co dawać mu preteksty? Więcej na ten temat przeczytasz w Czy naprawiać usterki przed sprzedażą mieszkania?

Zadbaj o ładny zapach w mieszkaniu

Ten element obok posprzątania mieszkania jest kolejnym bardzo istotnym punktem przygotowania nieruchomości na sprzedaż. O ile na zdjęciach zapachów nie widać, o tyle podczas prezentacji zrób wszystko, aby w mieszkaniu nie ulatniały się nieprzyjemne zapachy.  Jeżeli masz psa, kota lub inne zwierzę, które czuć w mieszkaniu, przed prezentacją dokładnie przewietrz mieszkanie i użyj łagodnego zapachu. Nie stosuj go jednak tuż przed wejściem potencjalnych klientów, bo może  przynieść to odwrotny skutek.

Kolejną sprawą jest zapach gotowanych potraw, zwłaszcza w porze obiadowej. Wiem, że trudno zmieniać przyzwyczajenia domowników, ale jednak chcesz sprzedać mieszkanie i to zyskiem! Dlatego zastanów się, czy zrobienie obiadu pół godziny później jest dla Ciebie wielkim problemem. Może to bowiem zaważyć na transakcji. Coś, co dla jednego ładnie pachnie, niekoniecznie dla innego może być ładnym zapachem.

Zasada jest taka, że mieszkanie powinno być przewietrzone i ma pachnieć świeżością.

Usuń prywatne rzeczy

Zawsze podpowiadam moim klientom, aby na czas sesji zdjęciowej oraz prezentacji usuwali prywatne rzeczy typu: zdjęcia, dyplomy, magnesy z lodówki itp. W większości oczekiwania nabywców są takie jak podczas poszukiwania hotelu na wakacje. Ma mieć wrażenie, że wejdzie do mieszkania i będzie czuł się jak u siebie, a nie jak u obcej osoby. Często prywatne, eksponowane przedmioty mogą zaburzyć to wyobrażenie i wpłynąć na decyzję kupującego.

Zadbaj o to, co jest poza wnętrzem (otoczenie)

Jeżeli sprzedajesz dom, to równie ważne jest to, abyś zadbał o to, co jest na zewnątrz. Mianowicie skoś trawę, przytnij rośliny, jeżeli tego wymagają, usuń zeschłe kwiaty i liście. Na budynku umieść numer domu. Umyj drzwi i klamkę, napraw dzwonek. Jeżeli masz psa, luźno biegającego po posesji, zamknij go w bezpiecznym miejscu na czas prezentacji. Jeżeli masz taras, to koniecznie zaaranżuj go tak, aby kupujący zakochał się w tym miejscu i widział siebie podczas porannego śniadania właśnie na nim.

W przypadku sprzedaży mieszkania zadbaj również o efekt na klatce schodowej. Umyj drzwi, klamkę oraz włącznik dzwonka. Umieść nową (lub niezniszczoną) wycieraczkę pod drzwiami. Jeżeli widzisz usterki, napraw je. Wiadomo, że nie będziesz malował całej klatki, ale pewne rzeczy mogą być zależne od Ciebie, więc zrób to.

Korzystaj z dekoracji

Tak jak powyżej wspomniałam, usuń zbędne meble i prywatne rzeczy. Ogólnie zadbaj o to, aby było jak najprzestronniej i jasno. Aby jednak nie było zbyt sztucznie, wykorzystaj dekoracje, które będą kolorystycznie pasowały do siebie oraz do wnętrza. Nie przesadź jednak z ilością, bo to tylko zaszkodzi. Koniecznie ułóż na kanapie przyjemne poduszki – o różnej wielkości, kolorystyce i teksturze materiałów. Nie mogą być identyczne, lecz mają ze sobą ładnie się komponować. Ich celem jest stworzenie przytulnego klimatu.

Nie używaj sztucznych kwiatów. Wystarczy jedna, nieduża roślina w pokoju, ale za to zadbana i w ładnej osłonce. Na stole  pięknie będą komponować się świeże kwiaty więc o to też warto zadbać.

Niekiedy możemy spotkać zdjęcia nieruchomości na sprzedaż z dekoracją w postaci butelki wina i dwóch kieliszków. Celem jest pobudzenie wyobraźni kupującego. Ja nie jestem zwolennikiem stosowania takiej dekoracji w ciągu dnia. Gdy robimy zdjęcia w świetle dnia wolę, aby na stoliku stały filiżanki do kawy i np. książka. Ciekawa jestem, co Ty o tym myślisz :)

Stwórz strefę relaksu – balkon, taras

Chyba każdy z nas marzy, aby po pracy mieć miejsce, gdzie będzie mógł się zrelaksować. Balkony mogą być takim miejscem. Wykorzystaj swój balkon i wpłyń na wyobraźnię kupującego. Zainwestuj w dopasowane do wielkości balkonu meble, zawieś doniczki z kwiatami i ziołami, postaw świece lub lampiony. Na czas robienia zdjęć i prezentacji postaw filiżankę i książkę na stoliku.

Przeczytaj również:

Umowa przedwstępna, podpisuj ją świadomie – zadatek czy zaliczka?

Agent nieruchomości – 21 powodów, dlaczego warto go zatrudnić

Prezentacja mieszkania – czy wiesz, kogo wpuszczasz?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania do sprzedaży?

Czy naprawiać usterki przed sprzedażą mieszkania?


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:2 komentarze do “Home staging – czy jest potrzebny?”

  1. Cześć! Bardzo spodobał mi się Twój wpis. Ostatnio zaczęłam interesować się Home Stagingiem 😉 jestem pod wrażeniem wyglądu pomieszczeń, które zaprezentowałaś, a także tego, na co należy zwrócić uwagę. Sama chciałabym zacząć działać w tym kierunku, dlatego poszukuję wielu inspirujących artykułów na ten temat. Szukam na różnych blogach i w branży nieruchomości – ostatnio natknęłam się na wpis wrocławskiego biura nieruchomości, które wyszczególnia i opisuje najważniejsze zasady HS. Spodobał mi się sposób przekazania tych informacji, ponieważ wszystko jest zawarte w prosty i czytelny sposób, podobnie jak tutaj. Podrzucam link do artykułu, a Tobie gratuluję świetnej pracy! https://milton-nieruchomosci.pl/blog/blog/home-staging-czyli-6-sposobow-na-atrakcyjne-mieszkanie-z-cyklu-wrocawskie-biuro-nieruchomosci-radzi,1205,b.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.