Zakup mieszkania w kamienicy – wady i zalety

Zakup mieszkania w kamienicy

Kupno mieszkania w kamienicy może wydawać się świetną okazją, jednak przed taką decyzją warto dobrze się zastanowić i rozważyć wszelkie za i przeciw.

Kamienica to przeważnie budynek bardzo stary, wybudowany zazwyczaj jeszcze przed II wojną światową. Ta unikatowość i klimat tego budownictwa, często jest jedną z tych rzeczy, która powoduje, że mieszkanie w kamienicy to coś, co tak przyciąga.

Przestrzeń

To, co bardzo łatwo poczuć i czym bezsprzecznie można się zachwycać to przestrzeń. Mieszkania w kamienicy są przede wszystkim bardzo wysokie, sufit może być na wysokości powyżej 3 metrów. Uczucia przestrzeni dopełniają często duże okna, przez które wpada do pomieszczeń dużo światła i ogromne drzwi, często dwuczęściowe. Oczywiście same pomieszczenia też są duże pod względem powierzchni, daje to bardzo duże możliwości aranżacyjne. Pod względem stosunku ceny do powierzchni, kupno mieszkania w kamienicy może być więc opłacalne.

Grube ściany

Innym plusem konstrukcyjnym kamienicy są grube mury, przeważnie z cegły. Gwarantuje to bardzo dobrą izolację akustyczną. Nie mamy więc obawy, że głośna muzyka podczas imprezy u sąsiadów nie pozwoli nam spać. Oczywiście inaczej będzie, jeśli kupimy mieszkanie w kamienicy, które powstało na skutek podziału jednego dużego lokalu na kilka mniejszych. Grube mury znakomicie także izolują pomieszczenia od ciepła w upalne lato.

Dobra lokalizacja

Kamienice powstawały przeważnie w centrum miast lub w jego najbliższej okolicy. Dzięki temu również współcześnie kamienice są dobrze zlokalizowane, zapewniając między innymi dobre skomunikowanie z resztą miasta. Często też, mieszkanie w kamienicy to jedyny sposób na to, aby zamieszkać w centrum miasta. Śródmieścia przeważnie są już całkowicie zabudowane, co nie pozwala deweloperom na stawianie nowych bloków w tych lokalizacjach.

Duża przestrzeń niesie za sobą konsekwencje

Niestety to, że mieszkania w kamienicach mają bardzo dużą powierzchnię i są bardzo wysokie, niesie też za sobą minusy. Przede wszystkim ogrzewanie. Kamienice często nie są podłączone do miejskiego systemu centralnego ogrzewania. Stajemy wtedy przed wyborem ogrzewania elektrycznego bądź piecowego. To pierwsze, mimo że sama instalacja nie będzie dość droga, to niestety miesięczne koszty zimą mogą być bardzo wysokie. Alternatywą jest ogrzewanie piecowe. Jest ono jednak bardzo niewygodne, trzeba stale dodawać opału do pieca, do tego jest mało efektywne, przez co rozgrzanie pomieszczeń może trwać bardzo długo, dlatego, że jak już wiemy, jest bardzo dużo powierzchni do ogrzania.

Archaiczna konstrukcja

Kamienice to budynki powstałe dawno temu, w większości nie ma w nich wind. Ich konstrukcja nie pozwala na przeprowadzenie takiego remontu, aby windę zainstalować. Trzeba to mieć na uwadze, szczególnie jeśli zastanawiamy się nad zakupem mieszkania na przykład na czwartym piętrze. 

Próżno też szukać w kamieniach podziemnych parkingów. Może się to wiązać z problemami w parkowaniu, jeśli kamienica leży w ścisłym centrum miasta, w którym z reguły zawsze jest z tym problem.

W mieszkanie w kamienicy często trzeba także dużo zainwestować, gdyż bywają to budynki bardzo zaniedbane i zniszczone.

Widać więc, że mieszkanie w kamienicy może być świetnym pomysłem, spełnieniem naszych marzeń o dużej powierzchni i dowolności aranżacji. Trzeba jednak pamiętać o wszystkich konsekwencjach, jakie niesie za sobą mieszkanie w kamienicy, także tych negatywnych.

Przeczytaj również:

Zakup zadłużonego mieszkania – szanse i zagrożenia

Czy każda nieruchomość ma założoną księgę wieczystą?

Księga wieczysta – jak, gdzie i kiedy należy się z nią zapoznać?

Czy warto kupić mieszkanie na kredyt?

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:1 komentarz do “Zakup mieszkania w kamienicy – wady i zalety”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.