Kupujesz dom? Skonsultuj to z fachowcem od remontów!

Remont mieszkania domu

Kupno domu to często spełnienie marzeń o własnych czterech ścianach. To także bardzo poważana decyzja, gdyż nie rzadko przeznacza się na nią oszczędności całego dotychczasowego życia i zaciąga wieloletnie kredyty. 

Wybór domu to rzecz niełatwa, która zajmuje wiele czasu, pod uwagę bierze się wiele czynników. Ważna jest okolica, łatwość dojazdu, ale i stan samego domu. Nie wszyscy kupują domy na rynku pierwotnym lub budują sami od podstaw.  Kupno kilkudziesięcioletniego domu może być dobrą alternatywą. W podobnej kwocie można zakupić dom, który będzie większy, wolnostojący, w części umeblowany i wykończony.

No właśnie… jednak kupno domu z wieloletnią historią często wiążę się z dodatkowymi kosztami. Trzeba brać też pod uwagę „niespodzianki”, które mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie jego użytkowania.

Niech dom obejrzy też fachowiec

Nawet jeśli znajdziesz już wymarzony dom z rynku wtórnego i jesteś zdecydowany go kupić, umów się z fachowcem, aby go obejrzał i wycenił remont. Oczywiście możesz swoim okiem ocenić, co nadaje się do remontu i ile to będzie kosztować. Jednak takie oceny mogą być zbyt optymistyczne i niedoszacowane, przez co ostatecznie remont może wynieść Cię więcej, niż się spodziewasz.

Jeśli weźmiesz na oględziny fachowca, który na co dzień zajmuje się takimi remontami, będziesz znał w miarę dokładne koszty, jakie będziesz musiał ponieść po zakupie domu. O dobrych fachowców teraz ciężko. Dlatego jeśli uda Ci się znaleźć kogoś do wyceny ewentualnego remontu, możesz się z nim od razu umówić, że w razie zakupu domu to właśnie on będzie przeprowadzał jego remont. 

Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę nie tylko na to, co widać gołym okiem, ale także na wszystko to, co jest ukryte pod kafelkami, panelami czy tynkami. Od dotychczasowych właścicieli dowiedz się, nie tylko ile lat ma sam budynek, ale kiedy ostatnio były wymieniane okna, drzwi, z którego roku jest instalacja centralnego ogrzewania czy sam piec, jeśli w domu działa ogrzewanie węglowe.

Zawsze zachowaj jakieś oszczędności na nieprzewidziane niespodzianki

Niestety nie wszystkie inwestycje, jakie będzie trzeba poczynić, da się zauważyć od razu. Dlatego zawsze bądź przygotowany na to, że jakieś dodatkowe koszty mogą ujawnić się jakiś czas po wprowadzeniu do wymarzonego domu. Dopiero po pierwszych ulewnych deszczach może okazać się, że na przykład do piwnicy wlewa się woda lub że konieczna będzie wymiana całej posadzki na tarasie. Może pojawić się także konieczność dodatkowych inwestycji w ogrodzie.

Kupno domu do remontu może być świetnym pomysłem

To wszystko nie oznacza jednak, że nie warto kupować domu, który wymaga inwestycji. Ważne jest, aby wszystko dobrze policzyć i wiedzieć, ile będzie nas kosztować sprawienie, aby dom był tym z naszych marzeń. Tak więc jeśli tylko masz pomysł, a wszystko dobrze przemyślisz i później zrealizujesz, to warto rozważyć kupno domu z rynku wtórnego. Może właśnie tak zrealizujesz swoje marzenia.

Przeczytaj również:

Jak kupić mieszkanie na kredyt?

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

Zakup zadłużonego mieszkania – szanse i zagrożenia

Wkład własny przy kredycie hipotecznym

Księga wieczysta – jak, gdzie i kiedy należy się z nią zapoznać?


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:2 komentarze do “Kupujesz dom? Skonsultuj to z fachowcem od remontów!”

  1. Zgadzam się z autorem wpisu. Jeśli kupiliśmy dom, łatwiej jest skontaktować się z odpowiednią ekipą budowlaną, która pomoże nam w remoncie. Ona lepiej zna się na wyborze odpowiednich materiałów i chemii budowlanej.

  2. Dobrze jest skorzystać z pomocy takiego fachowca, zwłaszcza jeśli sami nie do końca się na tym znamy. To na pewno będzie dla nas korzystna usługa, która pozwoli zastanowić się nad realizacją całego projektu, ewentualnymi kosztami remontów i innymi ważnymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.