Czy każda nieruchomość ma założoną księgę wieczystą?

Czy każda nieruchomość ma założoną księgę wieczystą?

Witajcie drodzy czytelnicy! Dziś na moim blogu poświęconym rynkowi nieruchomości poruszymy bardzo istotne zagadnienie dotyczące ksiąg wieczystych. Niejednokrotnie zastanawialiście się pewnie, czy każda nieruchomość musi posiadać założoną księgę wieczystą? Odpowiedź na to pytanie może okazać się bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zapraszam do lektury!

Czy każda nieruchomość musi mieć księgę wieczystą?

Zgodnie z polskim prawem, każda nieruchomość powinna mieć utworzoną księgę wieczystą, dzięki której można ją zidentyfikować oraz ułatwić obrót nieruchomościami. Za założenie księgi wieczystej odpowiada właściciel nieruchomości. W praktyce jednak nie wszystkie nieruchomości w Polsce mają założoną księgę wieczystą.

Przyczyny różnią się w zależności od przypadku. Może się zdarzyć, że księga zaginęła lub uległa zniszczeniu, gdyż księgi wieczyste w wersji papierowej są narażone na uszkodzenia i utratę. W innych sytuacjach, księga wieczysta mogła nie zostać nigdy założona, a dana nieruchomość od początku istnienia nie posiada tego rodzaju dokumentów.

Alternatywne metody identyfikacji nieruchomości?

Warto jednak pamiętać, że istnieje alternatywny sposób identyfikacji nieruchomości, dla których nie zostały utworzone księgi wieczyste. Dla niektórych z nich prowadzone są tzw. zbiory dokumentów, które pełnią podobną funkcję jak księgi wieczyste, ale są to zbiory papierowe przechowywane w wydziałach wieczystoksięgowych sądów rejonowych. Warto dodać, że zbiory dokumentów są dziedzictwem historycznym, gdyż obecnie nie są już tworzone nowe.

Nieruchomość bez założonej księgi wieczystej może również być przedmiotem obrotu prawnego. W takiej sytuacji notariusz, przy przeprowadzaniu transakcji sprzedaży, może wystąpić z wnioskiem do sądu o utworzenie nowej księgi wieczystej dla nieruchomości w imieniu właściciela. Należy jednak pamiętać, że to właściciel nieruchomości ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z niewypełnienia obowiązku założenia księgi wieczystej. W praktyce jednak uzyskanie odszkodowania z tego tytułu jest bardzo trudne.

Podsumowanie

Podsumowując, polskie prawo dąży do sytuacji, w której każda nieruchomość posiada księgę wieczystą. Niemniej jednak, nie zawsze tak się dzieje. Dlatego, jeśli planujesz nabyć nieruchomość, która nie ma założonej księgi wieczystej, zwróć szczególną uwagę na sprawdzenie jej stanu prawnego. Tylko wtedy unikniesz ewentualnych problemów związanych z obrotem taką nieruchomością.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam zagadnienie związane z obecnością ksiąg wieczystych dla nieruchomości w Polsce. Jeśli macie pytania lub chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami, zachęcam do zostawiania komentarzy pod wpisem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *