Jak wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki?

Jak wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki?

Witajcie, drodzy czytelnicy! Dzisiaj poruszymy na blogu temat, który może być niezwykle przydatny dla osób, które spłaciły kredyt hipoteczny lub chcą sprzedać nieruchomość obciążoną hipoteką. Otóż wyjaśnię Wam, jak wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Gotowi? Zaczynamy!

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej może być konieczne, gdy spłacimy kredyt hipoteczny lub chcemy sprzedać nieruchomość, na której ciążą zobowiązania hipoteczne. Proces ten może być żmudny i czasochłonny, dlatego warto znać krok po kroku, jak wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki.

Pobierz formularz KW-WPIS

Najpierw pobierz formularz wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, który nosi nazwę KW-WPIS. Możesz go znaleźć na stronie internetowej sądu, ministerstwa sprawiedliwości lub w biurze sądu prowadzącego wydział ksiąg wieczystych.

Wypełnij dane na 1 stronie formularza

Wprowadź dane sądu rejonowego i wydziału ksiąg wieczystych, które są odpowiednie dla Twojego przypadku. Następnie wpisz numer księgi wieczystej nieruchomości. Pozostałe rubryki na tej stronie przekreśl.

Wypełnij stronę 2 formularza

Przekreśl rubryki 5, 6 i 8. Następnie zaznacz krzyżykiem rubrykę „Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki.” W punkcie 7 umieść treść żądania, np. „Wnoszę o wykreślenie hipoteki z działu IV księgi wieczystej o numerze… hipoteki na kwotę…, która była ustanowiona na rzecz banku …..”

Wypełnij stronę 3 formularza

Tu wprowadź swoje dane jako wnioskodawcy, dane uczestnika postępowania (banku) oraz ewentualne dane dodatkowego wnioskodawcy, jeśli na nieruchomość były wpisani współwłaściciele.

Wypełnij stronę 4 formularza

Wypisz na tej stronie wszystkie załączniki, wpisz w odpowiednie rubryki swoje imię i nazwisko oraz datę złożenia wniosku, a także własnoręcznie podpisz formularz.

Złóż wniosek w sądzie

Wypełniony wniosek o wykreślenie hipoteki należy złożyć wraz z załącznikami (np. zgody banku na wykreślenie hipoteki) w sądzie rejonowym właściwym dla nieruchomości. Pamiętaj, aby uiścić opłatę sądową (obecnie wynosi ona 100 zł) i dołączyć dowód wpłaty do formularza.

A oto krótki przewodnik, jak wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Mam nadzieję, że to opracowanie okaże się pomocne dla Was, moi drodzy czytelnicy. W razie pytań czy wątpliwości pozostaję do Państwa dyspozycji w komentarzach.

Powodzenia i do zobaczenia w kolejnych wpisach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *