Zakup mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera

Jeżeli interesuje Cię zakup mieszkania od dewelopera to, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się jak do tego się przygotować, na co zwrócić uwagę oraz jak wygląda proces takiej transakcji. Przedstawię Ci cały proces nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym.

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Jeżeli planujesz zakup mieszkanie od dewelopera za gotówkę, to ta część artykułu nie będzie Cię dotyczyła. Jeżeli jednak będziesz posiłkował się kredytem hipotecznym, to zanim na dobre rozpoczniesz poszukiwania mieszkania, sprawdź swoją zdolność kredytową. Możesz zrobić to bezpośrednio w banku lub skorzystać z usług specjalisty ds. kredytów hipotecznych, który podczas jednego spotkania sprawdzi Twoją zdolność we wszystkich bankach oraz zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązania. Zachęcam Cię do przeczytania moich artykułów poświęconych zdolności kredytowej.

Po sprawdzeniu Twojej zdolności kredytowej będziesz wiedział, na co Cię stać. Pamiętaj również, że biorąc kredyt hipoteczny i tak będziesz musiał wnieść wkład własny w wysokości 10-20%. Na temat wkładu własnego przeczytasz w artykule: Jaki jest wymagany wkład własny? – kredyt hipoteczny

Uwzględnij wszystkie koszty

Przed podjęciem decyzji, dowiedź się, z jakimi kosztami związany jest zakup mieszkania od dewelopera. To nie tylko cena nabycia. Poniżej znajdziesz przykładowe koszty.

Wykończenie mieszkania

Istotną sprawą jest to, że zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z dodatkowymi wydatkami związanymi z wykończeniem. Standard wykończenia różni się u poszczególnych deweloperów. W zależności, od tego jakich użyjesz materiałów, cena za 1 m2 może wynosić od 1000 do ponad 3000 zł.

Koszty notarialne

Zakup mieszkania od dewelopera, będącego w trakcie budowy, wiąże się z zawarciem dwóch aktów notarialnych: umowa deweloperska i umowa ostateczna. Zgodnie z ustawą deweloperską koszty tej pierwszej umowy obie strony pokrywają po połowie. W przypadku umowy ostatecznej całość pokrywa nabywający. Pocieszające jest to, że  przypadku rynku pierwotnego nabywca zwolniony jest z podatku PCC w wysokości 2%.

Wkład własny i koszty okołokredytowe

O wkładzie własnym wspominałam już wcześniej, ale celowo piszę o tym jeszcze raz w tym miejscu. Przy zakupie mieszkania w cenie 300 tys. zł wkład własny wyniesie od 30 do 60 tys. zł. Do tego dochodzą koszty okołokredytowe, które nie zawsze można skredytować. Wynoszą one średnio ok. 2% od kwoty kredytu, czyli przy założeniu, że kupujesz za 300 tys. zł, wkład własny 30 tys. zł to prowizja wyniesie 5400,00 zł.

Prowizja biura nieruchomości

Jeżeli wynająłeś agenta nieruchomości w celu wyszukania dla Ciebie odpowiedniego mieszkania i bezpiecznego przeprowadzenia przez proces transakcji możesz liczyć się z dodatkową prowizją. Większość znanych mi agentów, podobnie jak ja, nie pobiera wynagrodzenia od klienta w przypadku transakcji na rynku pierwotnym. Przygotowując budżet inwestycji, zwróć uwagę również na ten punkt.

Poszukiwanie nieruchomości

Gdy już wiesz, za jaką cenę możesz pozwolić sobie na zakup nieruchomości od dewelopera, przychodzi czas na poszukiwanie tej właściwej. Od czego zacząć?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, co jest dla Ciebie ważne. Jeżeli są pewne cechy, z których absolutnie nie możesz zrezygnować, wybierz maksymalnie trzy i szukając mieszkania, zwróć uwagę właśnie na nie. Pamiętaj – nie ma mieszkania, które w 100% spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Dlatego warto ustawić priorytety i wypisać je na kartce papieru, zanim pójdziesz do biura sprzedaży dewelopera.

Lokalizacja

Lokalizacja inwestycji powinna być jednym z głównych kryteriów zakupu. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne, ile chcesz dojeżdżać do pracy, jak chcesz spędzać czas po pracy, uwzględnij potrzeby Twoich dzieci. W szczególności zwróć uwagę na:

 • odległość od miejsca pracy;
 • komunikacja;
 • dostęp do usług – sklepy, przychodnie, salony fryzjerskie itp.;
 • dostęp do rozrywki po pracy – siłownia, plac zabaw dla dzieci, tereny zielone, restauracje;
 • okolica – ponownie tereny zielone, zabudowa (czy Ci się podoba), lokalna społeczność, czy są planowane inne inwestycje w okolicy (jeżeli tak to co?), jakie jest przeznaczenie sąsiednich niezabudowanych działek w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Standard

Poszukując mieszkanie, określ, jakie są Twoje oczekiwania i plany. Przykłady:

 • jeżeli planujesz powiększenie rodziny, uwzględnij dodatkowy pokój dla dziecka;
 • czy potrzebujesz miejsca postojowego w garażu, czy wystarczy Ci miejsce postojowe na zewnątrz;
 • które piętro i na jaką stronę świata;
 • czy potrzebujesz komórki na przechowanie np. sprzętu narciarskiego, roweru itp;
 • układ pomieszczeń – np. czy kuchnia oddzielna, czy jako aneks w dużym pokoju?
 • czy jest winda (zwłaszcza gdy masz lub planujesz mieć dzieci);
 • możliwość zmian architektonicznych (przestawienie ścianek działowych, oświetlenia, kontaktów, koloru okien wewnętrznych, układ grzejników – widziałam takie, które skutecznie zepsuły ustawność pokoju).
 • czy i jaki chcesz balkon (może taras?);
 • standard wykończenia – jakie materiały, jaki standard wykończenia?

Dodatkowe pomieszczenia takie jak miejsce postojowe w garażu lub komórka, są w większości dodatkowo płatne. Niekiedy deweloper zgodzi się na rabat, więc warto zapytać. Niestety bywa tak, że miejsc postojowych i komórek jest mniej niż mieszkań. Często właścicielami stają się osoby, którym udało się kupić mieszkanie na samym początku. Zastanów się, na ile ważne jest dla Ciebie ich posiadanie i od tego uzależnij kolejne decyzje.

Gdzie szukać

Poszukiwania inwestycji spełniającej Twoje oczekiwania możesz rozpocząć np. w Internecie np. w portalach ogłoszeniowych lub na oficjalnych stronach deweloperów. Możesz również zlecić wyszukanie nieruchomości agentowi nieruchomości, który specjalizuje się rynkiem pierwotnym. Tak jak wcześniej wspominałam, w większości są to usługi bezpłatne. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, a przy okazji skorzystasz z usług osoby, która:

 • przedstawi Ci inwestycje, które najlepiej będą pasowały do Twoich oczekiwań;
 • będzie w Twoim imieniu negocjować z deweloperem;
 • zwróci uwagę na plusy i minusy danej inwestycji;
 • wyjaśni Ci, jak wygląda cały proces transakcji i będzie Cię wspierał w tym procesie;
 • będzie przy Tobie podczas podpisywania umów, aby zadbać o Twoje interesy;
 • pomoże uzyskać kredyt hipoteczny.

Sprawdź dewelopera

Po określeniu warunków, jakie ma spełniać Twoje przyszłe mieszkanie, przyszedł czas na wybór 2-3 konkretnych inwestycji. To jest etap, kiedy bardziej szczegółowo powinieneś zagłębić się w temat samego dewelopera. Jeżeli korzystasz z usług agenta nieruchomości, możesz liczyć na jego pomoc w tej sprawie.

W praktyce możesz spotkać się z dwiema sytuacjami:

Budowa zakończona

W tej sytuacji ryzyko związane z transakcją jest minimalne. Musisz upewnić się m.in. czy deweloper otrzymał pozwolenie na użytkowanie, czy wyodrębnił lokale oraz, czy na nieruchomości są obciążenia w księdze wieczystej. Jeżeli będą obciążenia w dziale III dotyczące zajęć komorniczych, ZUS itp. to odpuść sobie tę inwestycję. Jeżeli w dziale IV będzie wpis hipoteki, to zażądaj promesy z banku kredytującego dewelopera. Powinna potwierdzać, że po dokonaniu zapłaty za lokal, bank wyrazi zgodę na bezciężarowe wydzielenie lokalu.

Inwestycja w trakcie budowy

W tej sytuacji, jeżeli deweloper oczekuje zapłaty już na etapie budowy, obowiązuje go ustawa „O ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego”, potocznie zwana ustawą deweloperską. Zgodnie z nią deweloper ma obowiązek przekazania prospektu informacyjnego, z którego wyczytasz istotne pod względem bezpieczeństwa informacje:

 • doświadczenie dewelopera, czyli jakie inwestycje wykonał do tej pory;
 • czy są prowadzone wobec dewelopera postępowania egzekucyjne;
 • jaki jest status prawny działki, m.in. czy stanowi zabezpieczenie kredytu;
 • czy inwestycja posiada obowiązkowe zezwolenia;
 • jaki jest termin zakończenia inwestycji i przeniesienia prawa własności nieruchomości;
 • jakie przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mają sąsiednie działki;
 • czy w promieniu 1 km planowane są inwestycje infrastrukturalne (np. nowe drogi, spalarnie, oczyszczalnie ścieków itp.);
 • kto finansuje inwestycję;
 • jak zabezpieczone są interesy nabywców – jaki rachunek powierniczy i w jakim banku.

Prospekt informacyjny powinien dać Ci pojęcie na temat dewelopera oraz bezpieczeństwa transakcji. Ważną sprawą jest obowiązek posiadania przez dewelopera rachunku powierniczego, na który będziesz wpłacać transze zgodnie z umową deweloperską. W zależności od zastosowanego rachunku deweloper będzie otrzymywał środki po ukończeniu pewnego etapu budowy lub po przeniesieniu własności.

Druga część prospektu informacyjnego będzie poświęcona wybranemu przez Ciebie lokalowi, tzn. jaka jest powierzchnia, położenie, ilość pomieszczeń, pomieszczenia przynależne itp.

Strony: 1 2

18 komentarzy do “Zakup mieszkania od dewelopera”

 1. Kupuję gotowe mieszkanie od dewelopera. Po podpisaniu umowy przedwstępnej wpłaciłam 10% zaliczki, następnie mam dopłacić resztę kwoty we wskazanym terminie. Dopiero po dokonaniu ostatniej płatności będzie podpisana umowa u notariusza. Czy tak to powinno wyglądać?

  1. Jeżeli jest to gotowe mieszkanie i zwykła umowa przedwstępna, to na tym etapie powinna Pani zapłacić tylko zaliczkę/zadatek (zależy od uzgodnień). Po akcie notarialnym przenoszącym własność powinna Pani zapłacić pozostałą cenę. Jeżeli deweloper chce wszystkie pieniądze przed aktem notarialnym, to powinna Panią chronić ustawa deweloperska. W takiej sytuacji wpłaca Pani środki na rachunek powierniczy dewelopera, tak aby były bezpieczne. Jeżeli lokal jest oddany do użytkowania i deweloper nie chce podpisać umowy deweloperskiej, to proszę go poprosić o podstawę prawną dotyczącą konieczności zapłaty całości przed aktem notarialnym i następnie proszę udać się do radcy prawnego, który to zweryfikuje. Taka porada wg mnie jest niezbędna, gdy wchodzą w grę setki tysięcy złotych.
   Jeżeli w Pani okolicy nie ma radcy prawnego, to można skorzystać z usług prawnych na Lexnonstop. Ja z nimi współpracuję i nie raz korzystałam z ich pomocy.

 2. Kupilam mieszkanie u dewelopera, mam wplacic do konca miesiaca na rachunek powierniczy 2 etapy prac budowy , Bank ma obowiazek udzielic mi documentacji i stanu prac etapowych o jezeli Nie do kogo moge sie zwrocic, i czy mozna prosil o szczegoly prac tz. zdiecia instalacji elektycznej czy ogrzewania podlogowego? Dziekuje za informacje.

  1. Za kontrolę realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego odpowiada bank, w którym deweloper ma rachunek powierniczy. Zanim deweloper otrzyma kolejną transzę, bank dokonuje kontroli zakończenia każdego z etapów określonego w harmonogramie, na podstawie wpisu kierownika budowy w dzienniku budowy, potwierdzonego przez wyznaczoną przez bank osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane. Bank nie przechowuje dokumentacji budowlanej dewelopera. Proponuję zwrócić się do dewelopera z prośbą o udostępnienie dokumentów, o które Pani pyta. Poza tym przed odbiorem mieszkania będzie miała Pani prawo zapoznać się ze stanem mieszkania i wnieść uwagi do wykonanych prac. Jeżeli będzie miała Pani zastrzeżenia, to proszę nie podpisywać protokołu odbioru mieszkania. Najlepiej zabrać ze sobą na spotkanie niezależną osobę, która ma odpowiednie kwalifikacje.

 3. Dzień dobry. Kupiliśmy mieszkanie od dewelopera z pomocą kredytu hipotecznego. Deweloper zgodził się na zrobienie przedodbioru (mniej więcej miesiąc przed oficjalnym odbiorem). Przez ten miesiąc chcielibyśmy zacząć wykańczanie mieszkania. Czy Pani z banku, która będzie robiła inspekcje po ostatecznym odbiorze może się do tego przyczepić? Dodam tylko, że kredytujemy również remont mieszkania. Mimo to osiadamy środki własne na część remontu.

  1. Wg mnie nie powinno być z tym problemu, ale najlepiej proszę zapytać u źródła, czyli u Pani z banku. Nie wiem, jakie były zapisy w umowie.

 4. Obecnie coraz częściej ludzie decydują się na zakup mieszkania od dewelopera, ponieważ jest to znacznie bardziej atrakcyjna inwestycja z uwagi na wyższą wartość rynkową. Ponadto, takie nieruchomości są nowocześnie wykończone, mają wysoki standard.

 5. Witam,
  jestem an etapie kupienia mieszkania od developera. Budynek jest już oddany do użytku i w większości zamieszkały. Lokal , który zamierzam nabyć jest w stanie deweloperskim- instalacje, tynki, wylewki, osprzęt elektryczny, piec gazowy, itp. zainstalowane. Z racji, iż mieszkanie jest w projekcie z antresolom , na antresolom jest bardzo dużo skosów a poruszanie się na tej części jest ograniczone z racji wysokości – max 220cm w najwyższym miejscu. Oprócz tego znajduje się kilka filarów drewnianych obłożonych rigipsami.
  Deweloper w planie ma, że wielkość mieszkania w całości ma 50m2 dolna kondygnacja a antresoli 19,5m.
  Pytałem, go czy na pewno jest tyle metrów na antresoli, z racji dużej ilości skosów i problemu poruszania się po tek części. I czy oby na pewno jest to cześć użytkowa wliczona w metry wynikająca z prawa budowlanego. On stwierdził, że tak i został sporządzony obmiar powykonawczy przez geodetę i tyle metrów musi być. jest to dla mnie trochę wątpiące, iż mówi że pełny metr był mierzony od wysokości 1,9m.
  Pytanie jest takie :

  -Czy po zakupie mieszkania i podpisaniu umowy u Notariusza, gdzie zostanie dołączony dokument o ilości m2 pomieszczeń, jeśli po odebraniu kluczy wezmę sobie na własną rękę jakiegoś geodetę, oczywiście licencjonowanego, on zrobi obmiar i okaże się, że np. metrów powinno być znacznie mniej wliczone lub wysokość przestrzeni komunikacyjnej nie pozwala na zakwalifikowanie tej części do pow. użytkowej, to mam możliwość zakwestionowanie wielkości mieszkania oczywiście odpowiednimi dokumentami geodezyjnymi, i zadania zwrotu pieniędzy za niesłusznie policzone m2? Czy ze sprawa idę do dewelopera czy np do sądu. Jak wygląda droga w takim przypadku. Zaznaczę, że mieszkanie kupuje za gotówkę i przy podpisaniu płacę 3/4 ceny a resztę za 2 miesiące.
  Geodeta wchodził w skład firmy która projektowała budynek. Może się pomylił, nie celowo a może celowo „nagiął” obliczenia aby było więcej m2 co za tym wyższa cena mieszkania.
  Zaznaczę jeszcze, że z projektu wychodziło 73,4m2 a po geodecie 69,5m2.
  Myślę , że najlepiej byłoby sprawdzić to przed zakupem , ale z racji iż deweloperem jest mój znajomy, nie chcę robić zamieszanie ani podważać czyiś kompetencji, jednak jestem za teorią „wierzę – ufam , ale sprawdzam”.

  1. Dzień dobry
   Uważam, że takie sprawy powinno się wyjaśnić przed odbiorem mieszkania i przed podpisaniem umowy sprzedaży. Jeżeli nie chce Pan tego teraz robić, to radziłabym to skonsultować z prawnikiem. Niestety na to pytanie nie jestem w stanie Panu odpowiedzieć :)

 6. Interesuje mnie zakup lokalu w miejscowości turystycznej. Deweloper sprzedaje je jako lokale użytkowe 23% pod wynajem. Ja chcę dla siebie. NIe ma rachunku powierniczego bo to nie jest „budynek mieszkalny”. Wpłaty byłyby bezpośrednio na konto dewelopera. Czy można się jakoś zabezpieczyć? Budynek jest w trakcie budowy. Ale przecież różnie bywa. Proszę o pomoc co zrobić, aby nie stracić :(

  1. Pani Agnieszko, na co dzień nie zajmuję się sprzedażą tego typu lokali, więc nie mam praktycznego doświadczenia. Faktycznie taka sprzedaż nie podlega tzw. ustawie deweloperskiej, dlatego trzeba być ostrożnym. Jedynie co mogę poradzić to, aby zweryfikowała Pani dewelopera (jego dotychczasowe inwestycje doświadczenie, opinie na jego temat itp.) oraz to, aby wpłacała Pani kolejne transze po realizacji określonego w umowie etapu. Np. 10% zapłaty za 10% postępu prac budowlanych, kolejne 10% za wykonanie kolejnych 10% prac itd. Może też Pani skonsultować sprawę z prawnikiem, który być może podpowie inne rozwiązania.

  2. Nas o tych wszystkich rzeczach poinformowało biuro nieruchomości, z którego korzystaliśmy (ABC DOM w Krakowie), dzięki czemu cały zakup poszedł bardzo sprawnie i wiedzieliśmy, na co być przygotowanym w danym momencie :)

  3. Świetny wpis, dla osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania jak znalazł. Grunt to dobry i rzetelny deweloper – wiem to na swoim przykładzie. My zdecydowaliśmy się na mieszkanie w Poznaniu od dewelopera Red Co i nie mieliśmy żadnych nieprzyjemności czy ukrytych kosztów. A słyszało się różne historie o innych deweloperach.

  4. Dzień dobry,
   chciałbym kupić mieszkanie od dewelopera…budynek w trakcie budowy. Mam pytanie nawiązując do tego:
   Ważną sprawą jest obowiązek posiadania przez dewelopera rachunku powierniczego, na który będziesz wpłacać transze zgodnie z umową deweloperską.

   Tak się składa, ze na ta inwestycje deweloper nie ma rachunku powierniczego- zatem nie ma obowiązku posiadania takiego rachunku?
   Pozdrawiam

    1. budynek jest w trakcie budowy, zakończenie budowy 10.2021. Kiedy by trzeba było płacić- tego nie wiem, ale napisze do dewelopera. Dziekuje póki co.

     1. Jeżeli okaże się, że ma Pan płacić przed aktem notarialnym to proszę zapytać się od razu czy posiada prospekt informacyjny i wzór umowy deweloperskiej. Jeżeli deweloper powie, że nie bo np. jego nie obowiązuje ustawa deweloperska, to proszę go zapytać, dlaczego nie (na jakiej podstawie).
      Jak będę wiedziała, jakie jest jego stanowisko, łatwiej mi będzie odnieść się do sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.