Wyciąg bankowy a kredyt hipoteczny

Wyciąg z konta a kredyt bankowy

Planujesz zakup lub budowę domu z wykorzystaniem kredytu hipotecznego? Jeżeli tak to powinieneś wiedzieć, że jednym z wymaganych dokumentów będzie wyciąg z konta bankowego. Rzecz niby oczywista, jednak z praktyki wiem, że różne niespodzianki z tym związane się zdarzają.

Podczas pierwszych spotkań z klientami, na których omawiamy między innymi to, w jaki sposób będzie wyglądał proces udzielenia kredytu hipotecznego, informuję ich o tym, że należy do niego odpowiednio się przygotować. Często mam na myśli właśnie wyciąg bankowy i to, co na nim się znajduje

W jakim celu bank wymaga wyciągu z konta bankowego?

Przede wszystkim bank wymaga tego dokumentu, aby zweryfikować Twoje wynagrodzenie. Sprawdza, czy jego wysokość wpisana na zaświadczeniu o zatrudnieniu, pokrywa się z wysokością wpływów na rachunek bankowy. Jeżeli wpływy na konto będą niższe, to analityk może poprosić o wyjaśnienie. Może też zwyczajnie przyjąć niższą kwotę do zdolności kredytowej. To głównie zależy od tego jak duża to będzie różnica. Jeżeli będzie podejrzanie duża, to bank będzie chciał się upewnić czy nie doszło do sfałszowania dokumentu lub wystawienia zaświadczenia niezgodnego z prawdą. 

Weryfikacja konta bankowego ma również na celu sprawdzenie, czy na rachunku nie ma podejrzanych transakcji, związanych np. z zajęciem komorniczym. 

Zdarzają się też sytuacje, gdy spłacasz z konta bankowego ratę kredytu, której nie wpisałeś we wniosku o kredyt hipoteczny. Jeżeli wysokość spłacanej raty pokrywa się z ratą widniejącą w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), to zwykle analityk po prostu przyjmie ją do zdolności kredytowej. W sytuacji gdy nie ma jej ani w Twoim wniosku kredytowym, ani w BIK to istnieje duże prawdopodobieństwo, że analityk poprosi o wyjaśnienie. Jeżeli spłacasz czyjeś zobowiązanie np. mamy, która nie posiada swojego konta i otrzymujesz od niej gotówkę na ten cel, to zwykle wystarczy, że złożysz stosowne wyjaśnienie. Zdarza się jednak, że bank zażąda umowy kredytu, aby potwierdzić, że to nie jest Twoje zobowiązanie.

Z historii rachunku bankowego bank również może pozyskać informacje na temat płaconych alimentów, wysokości opłat czynszowych i innych stałych wydatków. 

Czy każdy bank wymaga historii z konta bankowego? 

Niektórym bankom wystarczy samo potwierdzenie wpływów wynagrodzenia na rachunek bankowy. Inne natomiast wymagają pełnego wyciągu z konta. To dość często się zmienia i najlepiej tę kwestię omówić podczas spotkania z ekspertem kredytowym.

Za jaki okres wymagany jest wyciąg bankowy?

W przypadku gdy bank wymaga pełnej historii z rachunku bankowego, to zazwyczaj ma on być za okres ostatnich trzech miesięcy. Ale bywają też wyjątki. Jeżeli dla banku wystarczające będzie potwierdzenie samych wpływów wynagrodzenia, to zwykle jest to okres 6 miesięcy. W przypadku gdy wynagrodzenie składa się z dwóch części – wynagrodzenia podstawowego i np. nadgodzin, premii itp. bank może wymagać potwierdzenia wpływów nawet za 12 miesięcy

Czego nie robić przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny? 

Przede wszystkim miej świadomość tego, że ktoś będzie przyglądał się transakcjom, które będą znajdować się na wyciągu bankowym. Jedne z nich mogą powodować konieczność składania dodatkowych wyjaśnień, inne lęk czy zawstydzenie przed tym, że ktoś to będzie czytał. Każdy z nas jest inny i różnie odbiera te sprawy. Z doświadczenia jednak wiem, że różnie reagują klienci na wieść o tym, że ktoś „prześwietli” ich konto. Aby nie być gołosłowną, podam kilka przykładów z życia wziętych:

Zakup wanienki dla dziecka w sklepie internetowym

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wnioskodawcy zaznaczyli we wniosku, że nie posiadają dzieci. W tej sytuacji analityk poprosił o wyjaśnienie, dla kogo była zakupiona wanienka oraz poprosił o rozliczony PIT za poprzedni rok. Jest to jeden z elementów weryfikacji polegający na sprawdzeniu, czy wnioskodawcy korzystają z ulgi na dziecko. 

Podejrzane dla banku przelewy

Jako przykład podam sytuację, gdy mój klient miał znaczny wpływ na konto zatytułowany „zapomoga”. Analityk poprosił o wyjaśnienie oraz o dostarczenie umowy w przypadku gdyby ten wpływ wiązałby się z koniecznością późniejszej spłaty ratalnej. Prawda była taka, że był to przelew rodzinny, grzecznościowy. Członek rodziny miał w tym momencie zablokowaną kartę do bankomatu i poprosił mojego klienta o to, aby wypłacił dla niego przelaną kwotę. Niestety ta osoba nie była świadoma tego, jakie konsekwencje mogą przynieść żarty związane z nazewnictwem przelewów. Miał to być zwykły przelew, a nie „zapomoga”. Sprawę oczywiście udało się wyjaśnić pozytywnie, jednak wymagało to dodatkowych czynności z mojej i z klienta strony. 

Przelewy z podtekstem erotycznym

I na koniec wisienka na torcie. Doskonale wiemy jak często w dzisiejszych czasach, robimy przelewy pomiędzy rodziną czy też znajomymi. Często są to drobne przelewy np. składki na prezent dla koleżanki z pracy. Zdarza się, że osoba robiąca przelew wpisuje żartobliwy jego tytuł, który powoduje strach w oczach klientów na wieść, że ktoś to będzie czytał. Są to zwykle podteksty erotyczne. Oczywiście nie wszyscy tak reagują. Wiele osób z tego się śmieje, bo ma do tego dystans i wie, że to tylko żarty.  Są jednak osoby, które tym się przejmują. 

Podsumowanie – wyciąg bankowy a kredyt hipoteczny

Decyzja kredytowa dotycząca kredytu hipotecznego poprzedzona jest dogłębną analizą sytuacji majątkowej wnioskodawców, w tym weryfikacją konta bankowego. Aby uniknąć konieczności składania dodatkowych wyjaśnień, wystarczy, że będziesz miał świadomość tego, że wyciąg bankowy będzie podlegał weryfikacji przez analityka.

Bernardeta Wiekiera ekspert kredytowy

Potrzebujesz konsultacji?

Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny, to świetnie trafiłeś. Wyślij do mnie zapytanie w sprawie bezpłatnych konsultacji. Więcej na ten temat przeczytasz, klikając w poniższy przycisk:

Przeczytaj również:

Kiedy należy wpłacić wkład własny i jak go udokumentować?

Rata równa czy malejąca – kredyt hipoteczny

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

Księga wieczysta – jak, gdzie i kiedy należy się z nią zapoznać?

Umowa przedwstępna, podpisuj ją świadomie – zadatek czy zaliczka?


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:


12 komentarzy do “Wyciąg bankowy a kredyt hipoteczny”

    1. Jeżeli bank będzie wymagał udokumentowania wkładu własnego, to trzeba będzie wpłacić te środki na konto i przedstawić jego stan.

  1. Dzień dobry, mam pytanie, złożyłem właśnie wniosek do banku o kredyt hipoteczny, chcieli wyciąg z konta z 3 miesięcy. Kredyt biorę sam ale od kilku miesięcy z dziewczyną składamy się co miesiąc na wspólny cel, przelewam na jej konto oszczędnościowe co miesiąc jakąś sumę. Czy bank może się o to przyczepić i jak wytłumaczyć że to nie jest zobowiązanie albo utrzymywanie kogoś? Pozdrawiam.

    1. Dzień dobry, bank nie powinien mieć z tym problemu. Jeżeli jednak będzie miał wątpliwości, to Pana zapyta i wyjaśni Pan to w taki sam sposób, jak zrobił Pan to tutaj i będzie po problemie :)

  2. Witam, posiadam kilka kont, na których mam oszczędności. Tylko na jedno konto wpływa wynagrodzenie. Czy bank będzie wymagał historii ze wszystkich tych kont czy tylko z tego gdzie jest wynagrodzenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.