Czy naprawiać usterki przed sprzedażą mieszkania?

Czy naprawiać usterki przed sprzedażą mieszkania?

Cokolwiek kupujemy, czy jest to rower, samochód, używany wózek dla dziecka, chcemy, aby było pozbawione jakichkolwiek usterek czy wad. Podobnie jest z mieszkaniem, tutaj liczy się każdy detal. Ktokolwiek będzie brał pod uwagę kupno naszego mieszkania, dokładnie obejrzy je przed zakupem. Zwróci uwagę na każdy szczegół, nie umknie jego uwadze dziura w ścianie, ubita kafelka czy uszkodzony parapet. Możemy być tego pewni.

Każda usterka może nas kosztować obniżenie wartości mieszkania, a przecież tego nie chcemy. Takie rzeczy jak kapiąca woda z kranu, niedomykająca się szafka czy niedziałająca żaluzja to rzeczy, do których możemy się przyzwyczaić. Jednak dla potencjalnego kupca kilka takich drobiazgów może być podstawą do negocjacji ceny. 

Niekiedy z powodu widocznych usterek możemy w ogóle stracić szansę na sprzedaż mieszkania. Niekoniecznie nawet przy jego oglądaniu, ktoś może zdecydować się nie brać nawet naszej oferty pod uwagę, widząc jakieś zaniedbania na zdjęciach na portalu internetowym. Naprawienie usterek w większości przypadków jest opłacalne, gdyż koszt naprawy będzie zdecydowanie niższy niż kwota, o jaką ktoś będzie chciał obniżyć cenę z powodu tej wady.

Zwróć uwagę na szafki w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym chcąc nie chcąc spędzamy sporo czasu. Dlatego musi być ono zarówno w pełni funkcjonalne, jak i po prostu ładne, aby chciało się w nim przebywać.

Do najczęstszych usterek w kuchni należy przeciekający kran lub odpływ, niedziałające oświetlenie pod szafkami, uszkodzone prowadnice lub zawiasy szuflad i szafek. Każda z tych usterek negatywnie wpływa na nasze szanse sprzedaży mieszkania. Kupujący może chcieć negocjować cenę. Może też zacząć podejrzewać, że skoro znalazł takie zaniedbanie, być może znajdzie kolejne, które na przykład wyjdzie na światło dziennie dopiero po tym, jak już nabędzie mieszkanie.

Koszt wymiany żarówek to kilkadziesiąt złotych, zawiasu i prowadnicy około dwudziestu a koszt uszczelek do baterii albo syfonu to kilka złotych. Widać więc wyraźnie, że koszty takich drobnych napraw są zdecydowanie niższe niż efekt pozostawienia tych rzeczy zepsutych.

Usterki w pokojach dziennych

Częstymi usterkami w pokojach dziennych czy sypialni są uszkodzone meble, niedomykające się drzwi, zepsute szafki, odklejające się tapety. Wszystkie te naprawy nie wymagają dużych nakładów finansowych i na pewno spowodują, że ograniczymy argumenty klienta przeciw zakupowi mieszkania. Jednak jeśli nie chcemy naprawiać uszkodzonych mebli, a są to na przykład pojedyncze krzesła czy inne rzeczy, bez których można się obejść w mieszkaniu, może warto się zastanowić czy ich po prostu nie schować?

Łazienka musi być w perfekcyjnym stanie

Łazienka jest niezwykle ważna dla każdego nabywcy, dlatego musi szczególnie dobrze się prezentować, przede wszystkim musi być czysta. Jednak w łazience można spotkać się z prawdziwym festiwalem usterek, od przeciekających kranów i pryszniców, przez zacinającą się spłuczkę, po uszkodzone kafelki. Naprawdę warto dobrze przyłożyć się do przygotowania łazienki. Porządnie ją wyczyścić, sprawdzić, czy wszystko działa, jak należy. Jeśli nie, naprawić to.

Naprawa usterki się opłaca

Niektóre wymienione usterki mogą wydawać się błahe, jednak jest to kwestia tego, że mieszkając, mogliśmy się do nich po prostu przyzwyczaić. Tyle że potencjalny kupiec nie chce zaczynać przeprowadzki od naprawiania usterek. Chce móc cieszyć się nowym lokum, dlatego zdecydowanie chętniej będzie patrzył na mieszkanie, w którym wszystko działa, jak powinno. Naprawiając usterki, przede wszystkim odbieramy kupującemu argumenty dotyczące obniżenia ceny.

Często dobrym rozwiązaniem jest współpraca z agentem nieruchomości, który spojrzy na Twoje mieszkanie w inny sposób, niż Ty to robisz. Prawdą jest to, że przyzwyczajamy się z łatwością do usterek w naszym otoczeniu. Takie świeże spojrzenie innej osoby pozwoli uniknąć kosztownych błędów, z którymi być może przyjdzie Ci się zmierzyć na etapie prezentacji mieszkania.

Przeczytaj również:

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania do sprzedaży?

Prezentacja mieszkania – czy wiesz, kogo wpuszczasz?

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Umowa przedwstępna, podpisuj ją świadomie – zadatek czy zaliczka?

Agent nieruchomości – 21 powodów, dlaczego warto go zatrudnić


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.