Rata równa czy malejąca – kredyt hipoteczny

Rata równa czy malejąca – kredyt hipoteczny

Witaj drogi czytelniku na moim blogu poświęconym nieruchomościom! Dzisiaj poruszymy temat, który jest bardzo ważny dla osób planujących zakup własnego mieszkania czy domu – kredyt hipoteczny. Większość osób biorących kredyt hipoteczny decyduje się na jedną z dwóch opcji – ratę równą lub malejącą. Warto zatem przyjrzeć się obu tym rozwiązaniom, aby odpowiedzieć na pytanie: rata równa, czy malejąca? 

Rata równa

Rata równa, znana również jako rata annuitetowa, jest to taka forma spłaty kredytu hipotecznego, gdzie przez cały okres kredytowania teoretycznie płacimy taką samą ratę. Składa się ona z dwóch części: kapitałowej (czyli spłaty samej kwoty kredytu) oraz odsetkowej (czyli kosztów związanych z udzieleniem kredytu przez bank). Na początku spłaty większą część raty stanowią odsetki, a z czasem ich udział maleje na korzyść części kapitałowej. Oczywiście w przypadku kredytów o zmiennym oprocentowaniu wysokość części odsetkowej będzie ulegać zmianie.

Zalety raty równej:

  • teoretyczna stała wysokość raty ułatwia planowanie budżetu domowego,
  • łatwiejsza kalkulacja kosztów kredytu,

Wady raty równej:

  • w przypadku rat równej przez większość okresu kredytowania płacimy wyższe raty niż w przypadku rat malejących,
  • większa suma odsetek do spłaty w porównaniu z ratą malejącą.

Rata malejąca

Rata malejąca, inaczej rata degresywna, to taka forma spłaty kredytu hipotecznego, gdzie rata na początku okresu kredytowania jest wyższa, a z biegiem czasu maleje. W przypadku rat malejących, część kapitałowa raty jest stała przez cały okres kredytowania, a malejąca jest część odsetkowa. Oznacza to, że z każdą ratą spłacamy coraz mniejszą kwotę odsetek, a większą część kredytu.

Zalety raty malejącej:

  • niższa suma odsetek do spłaty w porównaniu z ratą równą,
  • z biegiem czasu coraz niższe obciążenie finansowe.

Wady raty malejącej:

  • wyższe obciążenie finansowe na początku okresu spłaty kredytu,
  • utrudnione planowanie budżetu domowego, gdyż rata maleje w czasie.

Podsumowanie

Wybór między ratą równą a malejącą to indywidualna decyzja każdego kredytobiorcy. Decydując się na ratę równą, warto pamiętać o tym, że będziemy teoretycznie płacić stałą kwotę przez cały okres kredytowania, co ułatwi planowanie budżetu domowego. Nie wszyscy jednak pamiętają, że wysokość części odsetkowej na przestrzeni lat przy zmiennym oprocentowaniu będzie ulegać zmianie. Rata malejąca natomiast pozwala na zmniejszenie sumy odsetek do spłaty, ale wiąże się z wyższym obciążeniem finansowym na początku okresu spłaty. 

W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na koszty związane z kredytem oraz możliwość wcześniejszej spłaty i renegocjacji warunków umowy. Dobrym rozwiązaniem może być również skonsultowanie się z doradcą kredytowym, który pomoże ocenić zdolność kredytową i wybrać najlepszą ofertę dla naszych potrzeb.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci w wyborze odpowiedniej formy spłaty kredytu hipotecznego. W razie pytań, śmiało zostaw komentarz poniżej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *