Ranking kredytów hipotecznych w sierpniu 2021 r. W których bankach kredyty są najtańsze, a w których najdroższe? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać promocyjną ofertę? Jaka jest różnica w całkowitym koszcie pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą?
Celem publikacji rankingu jest uświadomienie Ci, że na atrakcyjność oferty nie ma wpływu wyłącznie wysokość raty. Tak naprawdę jest to składowa wielu czynników, np. marża, prowizja, ubezpieczenia, konieczność zakupu dodatkowych produktów itd. Ranking oparty jest głównie na wysokości całkowitego kosztu kredytu. Jednak bardzo istotne jest również to, ile wynoszą koszty początkowe. Dlatego te informacje też znajdziesz w rankingu.
Poniższe tabele zawierają jedynie podsumowania ofert. Dlatego koniecznie pobierz oferty w formacie PDF, w których znajdziesz szczegóły każdej oferty (koszty, warunki, ograniczenia, wyjaśnienia itd.).
Kryteria
Moje rankingi będą opierać się na następujących założeniach:
Kredyt w kwocie 300 tys. zł
Wkład własny 10% i 20%
Raty równe, oprocentowanie zmienne i stałe
Okres kredytowania 25 i 30 lat
Jest to zakup mieszkania na rynku wtórnym. W przypadku kredytu na budowę domu dochodzi wyższy koszt wyceny oraz koszt rozliczenia transz.
Nie określam tutaj konkretnego profilu klienta. Oznacza to, że nie każda oferta może być dostępna dla wszystkich. Jeżeli będę miała od Was sygnały, że chcecie, abym przedstawiła ranking dla wybranej grupy (np. zatrudnionej na podstawie umowy o pracę i z określonym dochodem), to pomyślę o rozszerzeniu rankingu.
Pod każdym zestawieniem znajdują się linki do pobrania oferty najtańszych i najdroższych kredytów hipotecznych. Znajdziesz w nich szczegółowy wykaz kosztów oraz warunki otrzymania kredytu w konkretnym banku. Jeżeli nie znajdziesz tam swojego banku, to dlatego, że nie znalazł się wśród najtańszej i najdroższej ósemki.
Komentarz i dodatkowe wyjaśnienia do rankingu (czyli tzw. gwiazdki *) znajdziesz na dole artykułu.
Od czego zależy oferta kredytu hipotecznego?
Za chwilę będziesz mógł się przekonać, że jeden bank może posiadać ofertę znajdującą się na szczycie rankingu, jak i na samym dole tego zestawienia. Bierze się to z tego, że na ostateczny kształt każdej oferty wpływ ma wiele czynników, m.in.:
- Czy jesteś klientem banku?
- Czy deklarujesz, że zostaniesz klientem banku?
- Jaki masz wkład własny?
- Czy skorzystasz z dodatkowych produktów – np. ubezpieczenie, karta kredytowa, limit w koncie itp.?
- Gdzie znajduje się nieruchomość będąca celem i zabezpieczeniem kredytu?
- Co jest przedmiotem kredytowania?
- Z jakiego źródła masz dochody i w jakiej wysokości?
Dlaczego jest to istotna informacja? Dlatego, że bardzo często klienci nastawiają się na bank, który został im polecony przez swoich znajomych lub rodzinę. Powinieneś jednak wiedzieć, że to, co jest dla innych atrakcyjne, niekoniecznie będzie takie dla Ciebie.
Moje rankingi mają na celu pokazanie ogólnego trendu w kredytach hipotecznych. Każda zainteresowana osoba przed dokonaniem wyboru powinna poszukać specjalnie dostosowanej do siebie oferty. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą eksperta kredytowego.
Banki biorące udział w rankingu
Ranking opieram na 102 ofertach znajdujących się w następujących bankach (kolejność alfabetyczna):
- Alior Bank – 8 ofert;
- Bank BPS – 9 ofert;
- BNP Paribas – 7 ofert;
- BOŚ – 3 oferty;
- Citi Handlowy – 9 ofert;
- ING Bank Śląski –11 ofert;
- mBank –18 ofert;
- Millennium –6 ofert;
- Pekao BH – 1 oferta;
- Pekao S.A. – 12 ofert;
- PKO BP – 9 ofert;
- Santander – 9 ofert.
Kredyt hipoteczny na 30 lat z wkładem własnym 20%
Poniżej przedstawiam zestawienie sześciu najtańszych ofert kredytów hipotecznych oraz trzech najdroższych. Różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą wynosi aż 298 870 zł! Ostatnie miejsce zajmuje mBank, który ma bardzo wysoką marżę dla kredytów z zabezpieczeniem na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.
Pod tabelką znajdziesz linki do pobrania pełnych ofert z wyszczególnieniem kosztów oraz warunków ich otrzymania.
Pobierz
Kredyt hipoteczny na 25 lat z wkładem własnym 20%
Teraz kolej na podsumowanie kredytów z trochę krótszym okresem kredytowania:
Pobierz
Ranking kredytów hipotecznych sierpień 2021 – kredyt na 25 lat z wkładem własnym 20% – 8 najdroższych ofert
Kredyt hipoteczny z wkładem własnym 10% – 25 i 30 lat
Następne w kolejności to kredyty z wkładem własnym w wysokości 10%. Możesz zobaczyć, że w przypadku tych kredytów marża jest na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku kredytu z większym wkładem własnym. Dlatego jeżeli niewiele Ci brakuje do uzbierania 20% wkładu własnego, to proponuję, aby poczekać i jednak postarać się o tę dodatkową kwotę. Niestety większość banków stosuje zasadę, że w przypadku mniejszego wkładu własnego daje nam ofertę z wyższą marżą, która będzie obowiązywała przez cały okres kredytowania. Skutkiem tego będzie dużo droższy kredyt.
Pobierz
Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym – 30 lat
Na koniec przedstawiam zestawienie ofert kredytów hipotecznych z oprocentowaniem stałym. Pamiętaj jednak, że jest to zwykle oprocentowanie gwarantowane przez pierwsze 5 lat. Po tym okresie bank zaproponuje nowe oprocentowanie wg aktualnej sytuacji rynkowej. Często po tym okresie będzie to już zmienne oprocentowanie oparte na marży i WIBOR3M lub 6M.
Pobierz

Potrzebujesz konsultacji?
Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny, to świetnie trafiłeś. Wyślij do mnie zapytanie w sprawie bezpłatnych konsultacji. Więcej na ten temat przeczytasz, klikając w poniższy przycisk:
Komentarz do rankingu
* W kosztach początkowych uwzględnione są jedynie prowizje, ubezpieczenia na życie i od utraty pracy. Do tego należy doliczyć koszt wyceny nieruchomości, ubezpieczenie nieruchomości itd. Informacje na ten temat znajdziesz w ofertach przygotowanych do pobrania. Łączny koszt kredytu znajdziesz w zestawieniu pod pozycją „Całkowity koszt kredytu (w tym koszty początkowe i odsetki)”.
** Suma odsetek jest podana wg stanu na dzień przygotowywania oferty i zakłada, że oprocentowanie będzie niezmienne przez cały okres kredytowania.
*** Jest to wyłącznie wysokość raty kapitałowo-odsetkowej, płatnej po spełnieniu wszystkich warunków umowy, bez dodatkowych kosztów związanych np. z ubezpieczeniami. W ofertach do pobrania znajdziesz pozostałe koszty doliczane do raty.
**** Jest to wyłącznie wysokość raty kapitałowo-odsetkowej, płatnej po spełnieniu wszystkich warunków umowy, bez dodatkowych kosztów związanych np. z ubezpieczeniami. Przez pierwsze 5 lat obowiązuje oprocentowanie stałe. Po 5 latach oprocentowanie będzie zmienne z marżą podaną w zestawieniu. Wysokość oprocentowania to suma marży i WIBOR3M lub 6M. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w ofertach do pobrania.
Niniejszy ranking ma charakter wyłącznie poglądowy i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego ani przyrzeczenia udzielenia określonego w jego treści finansowania. Zawiera on wyłącznie informacje dodatkowe, które zgodnie z art.12 ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami mogą być przekazane konsumentowi przez pośrednika kredytu hipotecznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi konsumenta na parametry poszczególnych ofert kredytowych. Wszelkie informacje wymagane przepisami ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami przekazywane są oddzielnie w dokumentach i terminach uwzględniających procedury kredytowe poszczególnych kredytodawców.
Przeczytaj również:
Wkład własny przy kredycie hipotecznym
Całkowity koszt kredytu – przykładowa oferta kredytu hipotecznego
Księga wieczysta – jak, gdzie i kiedy należy się z nią zapoznać?
Kredyt budowlany – wypłata w transzach
Karencja w spłacie kapitału – kredyt hipoteczny
Wyciąg bankowy a kredyt hipoteczny
Chcesz być na bieżąco?
Obserwuj mnie na:
Dobre porady! Naprawdę pomocny post.
Jak zawsze świetny artykuł pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję i również pozdrawiam :)