Prezentacja mieszkania – czy wiesz, kogo wpuszczasz?

Prezentacja mieszkania – czy wiesz, kogo wpuszczasz?

Czy wiesz, że sprzedaż mieszkania (domu), a właściwie jego prezentacja obcym, może nieść za sobą pewne niebezpieczeństwo? Kiedy postanawiamy sprzedać mieszkanie, niekoniecznie jednak zdajemy sobie z tego sprawę. O tym co nam grozi i jak się przed tym ustrzec, przeczytasz w poniższym artykule.

Samodzielne pokazywanie mieszkania obcym może mieć przykre konsekwencje

Najpierw zastanówmy się, jak wygląda umówienie się na prezentację mieszkania?

Najczęściej ktoś do nas dzwoni, umawiamy się na konkretny termin i godzinę. Czasami nie jest potrzebny telefon, bo wszystko ustalamy mailem albo przez wiadomości na portalu, na którym wystawiliśmy mieszkanie na sprzedaż. Taka sytuacja powoduje, że osoba, z którą się umawiamy, jest dla nas całkowicie anonimowa. Przez telefon czy maila, każdy może przedstawić się, jak chce. Jeśli ktoś będzie miał złe intencje i cała sytuacja z oglądaniem mieszkania będzie zaplanowana, już od samego początku będzie podawał fałszywe informacje.

Dlaczego oszust chciałby oglądać nasze mieszkanie?

Prezentacja mieszkania to doskonała okazja dla przestępców. Złodzieje specjalizujący się w okradaniu mieszkań, nie wchodzą do pierwszego lepszego mieszkania. Najpierw sprawdzają, czy jest w nim coś, co warto ukraść. Najbardziej łakomym kąskiem dla złodziei jest biżuteria, czy gotówka. Dlatego powinniśmy je schować. Nie tylko ze względu na to, że warto unikać pokazywania rzeczy osobistych podczas prezentacji, ale też ze względów bezpieczeństwa.

Oczywiście niektórych cennych przedmiotów jak np. sprzęt RTV nie sposób ukryć. Wpuszczenie więc nieświadomie złodzieja do mieszkania znacznie ułatwia mu późniejsze zadanie. Będzie znał rozkład pomieszczeń. Wiedział, gdzie są najcenniejsze rzeczy w naszym mieszkaniu, będzie więc mógł działać szybciej podczas kradzieży.

Kradzież podczas prezentacji mieszkania

Należy też uważać podczas samej prezentacji nieruchomości na sprzedaż. O ile to możliwe starajmy się nie być sami podczas oprowadzania kogoś po mieszkaniu. Szczególnie jeśli osoby, które przychodzą je oglądać, nie są same. Podczas kiedy będziemy przebywać z jedną osobą np. w kuchni, druga pod pretekstem skorzystania z toalety może ukraść jakiś cenny przedmiot. Dlatego nie zostawiajmy w mieszkaniu na widoku drobnych wartościowych przedmiotów, które złodziej będzie mógł np. schować do kieszeni.

Rola agenta nieruchomości podczas prezentacji mieszkania

Korzystając z usług profesjonalnego agenta nieruchomości, możemy uniknąć tego typu sytuacji. Agent nieruchomości, gdy osoby chcące zobaczyć mieszkanie przyjdą na miejsce, poprosi o okazanie dokumentu tożsamości. Doświadczony pośrednik także po prostu zna się na ludziach i  często potrafi rozpoznać podejrzane zachowanie. Mając więc na uwadze bezpieczeństwo, skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości jest bardzo dobrą decyzją. Więcej na temat współpracy z agentem przeczytasz w artykule Agent nieruchomości – 21 powodów, aby go zatrudnić.

Przeczytaj również:

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Umowa przedwstępna, podpisuj ją świadomie – zadatek czy zaliczka?

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania do sprzedaży?

Czy naprawiać usterki przed sprzedażą mieszkania?


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.