Odbiór mieszkania od dewelopera

home 589068 1920 1 960x540 - Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera

Co znajdziesz w artykule:

 • Standard wykończenia, czyli czego powinieneś oczekiwać?
 • Odbiór mieszkania – kiedy i jak?
 • Na co zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego?
 • Protokół i usuwanie usterek

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, z inwestycji w trakcie budowy, tak naprawdę często kupujemy „kota w worku”. Swoją decyzję podejmujemy na podstawie kolorowych katalogów, zachęcających wizualizacji i obietnic dewelopera. Jeżeli chcesz uniknąć rozczarowań, ważne jest, abyś odpowiednio przygotował się i przeprowadził odbiór mieszkania.

Standard wykończenia, czyli czego powinieneś oczekiwać?

Odbiór mieszkania od dewelopera to pierwszy etap procedury przekazywania lokali ich nowym właścicielom. Podczas odbioru sprawdzisz wykonanie lokalu i zgodność z projektem oraz schematami instalacji. Następnym etapem jest przeniesienie własności, czyli podpisanie umowy sprzedaży z deweloperem i uzyskanie przez nabywcę pełnych praw do lokalu.

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej, konieczne jest zakontraktowanie standardu wykończenia mieszkania oraz całego budynku wraz z okolicą, tworzącą całą inwestycję. Zobowiązanie dewelopera co do wykonania konkretnego standardu znajdziemy w prospekcie informacyjnym wraz z załącznikami. Te dokumenty będą później podstawą do zgłaszania deweloperowi usterek na etapie odbioru technicznego mieszkania.

Odbiór mieszkania – kiedy i jak?

Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską, odbiór lokalu ma miejsce po zawiadomieniu o zakończeniu budowy. Jeżeli organ nadzoru budowlanego nie wniósł sprzeciwu i inwestor otrzymał pozwolenie na użytkowanie, otrzymasz stosowne powiadomienie wraz z zaproszeniem na odbiór nowego mieszkania.

Jeżeli jest to możliwe (zachęcam) warto zatrudnić fachowca, który sprawdzi zgodność mieszkania z wszelkimi projektami, schematami instalacji i ustaleniami umowy deweloperskiej. Możesz skorzystać z usług np. inspektora nadzoru budowlanego lub innego specjalisty z odpowiednimi kwalifikacjami. Ich wiedza i doświadczenie może pomóc wychwycić nawet drobne usterki, które z czasem mogłyby przerodzić się w duże problemy. 

Decydując się jednak na samodzielny odbiór, weź ze sobą koniecznie poziomice, miarkę budowlaną, kątownik i oczywiście dokumenty, w których zakontraktowałeś standard budowy i wykończenia.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego?

Podczas odbioru mieszkania nie musisz się spieszyć. Sprawdź wszystko dokładnie. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • ściany i podłogi – czy są równo wykończone (wykorzystaj np. poziomicę i kątownik), czy występują pęknięcia lub szczeliny,
 • okna i parapety – czy są prawidłowo osadzone (czasem nawet gołym okiem widać szczeliny między oknem a ścianą!),
 • drzwi – czy bezproblemowo się otwierają i zamykają,
 • skrzydła drzwi – czy są prawidłowo umieszczone (tak, aby zmieściły się pod nimi płytki lub panele),
 • media – prawidłowe doprowadzenie,
 • dostępność odpływów,
 • czy są wszelkie atesty (np. drzwi antywłamaniowych),
 • czy wentylacja prawidłowo działa,
 • dodatkowe pomieszczenia i udogodnienia (np. miejsce w garażu, komórka)

Protokół i usuwanie usterek

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek usterki, koniecznie je zgłoś. Po wykonaniu odbioru sporządzony zostanie protokół zdawczo-odbiorczy, w którym możesz zawrzeć wszelkie wady i usterki wykryte podczas oględzin.

W terminie do 14 dni od dnia podpisania protokołu, deweloper jest zobowiązany doręczyć ci oświadczenie, w którym uzna lub odmówi uznania wad oraz uzasadni swoją decyzję. Zgłoszone wady powinny być usunięte w przeciągu 30 dni od dnia podpisania protokołu. Jeżeli tak się nie stanie (lub usterki wciąż będą obecne), inwestor powinien wskazać inny termin i uzasadnić swoje opóźnienie.

Po zakończeniu prac przez dewelopera związanych z usuwaniem usterek, otrzymasz od dewelopera klucze do mieszkania. Od tego czasu lokal jest w twoim posiadaniu, a deweloper może do niego wejść tylko za twoją zgodą.

Na koniec pozostało jeszcze przeniesienie własności, czyli podpisanie umowy sprzedaży z deweloperem i uzyskanie przez Ciebie pełnych praw do lokalu.


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.Agent nieruchomo%C5%9Bci Ekspert kredytowy wsp%C3%B3%C5%82praca - Odbiór mieszkania od dewelopera

1 myśl na “Odbiór mieszkania od dewelopera”

 1. Ciekawy artykuł. Uważam, że do odbioru mieszkania warto zatrudnić fachowca, wtedy mamy gwarancję, że niczego nie przeoczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *