
Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, z inwestycji w trakcie budowy, tak naprawdę często kupujemy „kota w worku”. Swoją decyzję podejmujemy na podstawie kolorowych katalogów, zachęcających wizualizacji i obietnic dewelopera. Jeżeli chcesz uniknąć rozczarowań, ważne jest, abyś odpowiednio przygotował się i przeprowadził odbiór mieszkania.
Standard wykończenia, czyli czego powinieneś oczekiwać?
Odbiór mieszkania od dewelopera to pierwszy etap procedury przekazywania lokali ich nowym właścicielom. Podczas odbioru sprawdzisz wykonanie lokalu i zgodność z projektem oraz schematami instalacji. Następnym etapem jest przeniesienie własności, czyli podpisanie umowy sprzedaży z deweloperem i uzyskanie przez nabywcę pełnych praw do lokalu.
Przed podpisaniem umowy deweloperskiej, konieczne jest zakontraktowanie standardu wykończenia mieszkania oraz całego budynku wraz z okolicą, tworzącą całą inwestycję. Zobowiązanie dewelopera co do wykonania konkretnego standardu znajdziemy w prospekcie informacyjnym wraz z załącznikami. Te dokumenty będą później podstawą do zgłaszania deweloperowi usterek na etapie odbioru technicznego mieszkania.
Odbiór mieszkania – kiedy i jak?
Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską, odbiór lokalu ma miejsce po zawiadomieniu o zakończeniu budowy. Jeżeli organ nadzoru budowlanego nie wniósł sprzeciwu i inwestor otrzymał pozwolenie na użytkowanie, otrzymasz stosowne powiadomienie wraz z zaproszeniem na odbiór nowego mieszkania.
Jeżeli jest to możliwe (zachęcam) warto zatrudnić fachowca, który sprawdzi zgodność mieszkania z wszelkimi projektami, schematami instalacji i ustaleniami umowy deweloperskiej. Możesz skorzystać z usług np. inspektora nadzoru budowlanego lub innego specjalisty z odpowiednimi kwalifikacjami. Ich wiedza i doświadczenie może pomóc wychwycić nawet drobne usterki, które z czasem mogłyby przerodzić się w duże problemy.
Decydując się jednak na samodzielny odbiór, weź ze sobą koniecznie poziomice, miarkę budowlaną, kątownik i oczywiście dokumenty, w których zakontraktowałeś standard budowy i wykończenia.
Na co zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego?
Podczas odbioru mieszkania nie musisz się spieszyć. Sprawdź wszystko dokładnie. Zwróć uwagę przede wszystkim na:
- ściany i podłogi – czy są równo wykończone (wykorzystaj np. poziomicę i kątownik), czy występują pęknięcia lub szczeliny,
- okna i parapety – czy są prawidłowo osadzone (czasem nawet gołym okiem widać szczeliny między oknem a ścianą!),
- drzwi – czy bezproblemowo się otwierają i zamykają,
- skrzydła drzwi – czy są prawidłowo umieszczone (tak, aby zmieściły się pod nimi płytki lub panele),
- media – prawidłowe doprowadzenie,
- dostępność odpływów,
- czy są wszelkie atesty (np. drzwi antywłamaniowych),
- czy wentylacja prawidłowo działa,
- dodatkowe pomieszczenia i udogodnienia (np. miejsce w garażu, komórka)
Protokół i usuwanie usterek
Jeżeli zauważysz jakiekolwiek usterki, koniecznie je zgłoś. Po wykonaniu odbioru sporządzony zostanie protokół zdawczo-odbiorczy, w którym możesz zawrzeć wszelkie wady i usterki wykryte podczas oględzin.
W terminie do 14 dni od dnia podpisania protokołu, deweloper jest zobowiązany doręczyć ci oświadczenie, w którym uzna lub odmówi uznania wad oraz uzasadni swoją decyzję. Zgłoszone wady powinny być usunięte w przeciągu 30 dni od dnia podpisania protokołu. Jeżeli tak się nie stanie (lub usterki wciąż będą obecne), inwestor powinien wskazać inny termin i uzasadnić swoje opóźnienie.
Po zakończeniu prac przez dewelopera związanych z usuwaniem usterek, otrzymasz od dewelopera klucze do mieszkania. Od tego czasu lokal jest w twoim posiadaniu, a deweloper może do niego wejść tylko za twoją zgodą.
Na koniec pozostało jeszcze przeniesienie własności, czyli podpisanie umowy sprzedaży z deweloperem i uzyskanie przez Ciebie pełnych praw do lokalu.
Przeczytaj również:
Rynek pierwotny a wtórny – różnice w transakcji
Kiedy należy wpłacić wkład własny i jak go udokumentować?
Całkowity koszt kredytu – przykładowa oferta kredytu hipotecznego
Księga wieczysta – jak, gdzie i kiedy należy się z nią zapoznać?
Chcesz być na bieżąco?
Obserwuj mnie na:
Ciekawy artykuł. Uważam, że do odbioru mieszkania warto zatrudnić fachowca, wtedy mamy gwarancję, że niczego nie przeoczymy.