Jakie informacje znajdują się w raporcie BIK?

Jakie informacje znajdują się w raporcie BIK? Co ma wpływ na ocenę punktową (scoringową)? Czego dowie się o nas bank, sprawdzając nas w bazie BIK? W jaki sposób sprawdzić szanse na otrzymanie kredytu mieszkaniowego?

Jeżeli jesteś na etapie przygotowywania się do kredytu mieszkaniowego, to warto rozważyć wcześniejsze sprawdzenie swojej historii kredytowej w BIK. Dlaczego warto sprawdzić informacje w nim zawarte, omawiałam w artykule => BIK – co to jest i jak go sprawdzić? Natomiast w jaki sposób pobrać raport BIK przeczytasz w => Jak pobrać raport BIK?

W tym artykule skupimy się na tym, jakie informacje na nasz temat znajdują się w raporcie BIK. Będą to konkrety, ponieważ zrobimy to na podstawie prawdziwego raportu BIK. Przeanalizujemy go krok po kroku. Przejdziemy również przez Analizator Kredytowy BIK, który określi nasze szanse na zaciągnięcie kolejnego kredytu.

Raport BIK – podstawowe informacje

Po pobraniu raportu BIK otworzy nam się główna strona z podsumowaniem naszego raportu:

Wskaźnik BIK wskazuje nam, w jaki sposób spłacamy nasze zobowiązania. W tym przypadku jest w kolorze zielonym, co oznacza, że są spłacane bez opóźnień.

Ocena punktowa BIK (scoring) jest całościową oceną nas jako kredytobiorców. Jest to bardzo ważny punkt podczas podejmowania przez banki decyzji kredytowej. W poniższym przykładzie jest to ocena „Doskonała” i tylko 20% osób znajduje się w tej grupie.

Ocena punktowa obliczana jest na podstawie historii kredytowej w bankach. Jest to prognoza tego, na ile prawidłowo będziemy spłacać kredyty w przyszłości. Im wyższa wartość tym oczywiście lepiej. Poniżej oceny punktowej znajdziemy przedziały wystawianych ocen. Nim niższa ocena tym mniejsze szanse na otrzymanie kredytu. Dlatego jeżeli w porę dowiemy się, jaka jest nasza ocena, to będziemy w stanie podjąć kroki zmierzające do jej poprawy.

Co ma wpływ na ocenę punktową BIK (scoring)?

W prawym dolnym rogu podsumowania raportu możemy zobaczyć podpowiedzi co ma wpływ na naszą ocenę scoringową. Wiele mitów na ten temat powstało, więc poniżej zamieszczam screeny z każdej podpowiedzi:

Podstawowe informacja na temat zobowiązań kredytowych

W dalszej części raportu znajdziemy podsumowanie spłacanych i spłaconych zobowiązań kredytowych. Są to ogólne informacje dotyczące kwoty udzielonej oraz pozostającej do spłaty. Znajdziemy też informacje na temat tego, w jaki sposób są spłacane zobowiązania. Jeżeli mieliśmy chociaż jeden dzień opóźnienia w spłacie, to przy tym kredycie pojawi się żółty znacznik zamiast zielonego.

Jak widać poniżej, wszystkie aktualne kredyty były i są spłacane regularnie. Jedynie kredyt w kwocie 60 tys. zł, który został zamknięty w ciągu ostatnich 60 miesięcy, miał zaległości. Było to jednodniowe opóźnienie w 2017 roku. Dlatego tym bardziej pamiętajmy o terminowej spłacie kredytów. Wszystkie zaległości są rejestrowane w bazie BIK.

Na samym dole znajdują się informacje dodatkowe, które wskazują, ile razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy były wykonane zapytania do BIK. Liczba ta pokazuje tak naprawdę, ile razy w tym okresie składaliśmy wnioski o kredyt. Im większa liczba, tym gorzej dla nas. Jeżeli planujemy wnioskować o kredyt hipoteczny, to ograniczmy do minimum zaciąganie innych kredytów.

Szczegółowe informacje na temat zobowiązań kredytowych

Teraz przechodzimy do szczegółowych informacji na temat naszych zobowiązań. Jak widzimy, każdy kredyt możemy podejrzeć szczegółowo. Znajdziemy informacje na temat banku, oddziału, daty zawarcia umowy. Znajdziemy również informację na temat kwoty udzielonej i wysokości raty. Kółko, które zawiera liczbę określoną w procentach, wskazuje nam postęp w spłacie kredytu.

Gdy klikniemy szczegóły kredytu, to zobaczymy jeszcze więcej informacji: kwota pozostała do spłaty, kwota kredytu z odsetkami oraz szczegółową historię spłaty. Możemy podejrzeć każdy rok, a następnie każdy miesiąc. Jak widać poniżej, aktualizacja danych odbywa się średnio co 3-4 dni. Każdy dzień opóźnienia będzie tu odnotowany.

Jak sprawdzić szansę na otrzymanie kredytu?

Bardzo fajnym rozwiązaniem w BIK jest możliwość sprawdzenia naszej szansy na otrzymanie kredytu gotówkowego lub mieszkaniowego. Jedynym warunkiem skorzystania z tego kalkulatora jest pobranie aktualnego raportu BIK. Aplikacja po uzupełnieniu dodatkowych pól oceni nasze szanse. Jeżeli chcielibyście to sprawdzić, to możecie to zrobić, pobierając raport BIK za pomocą poniższych linków lub bezpośrednio ze strony BIK.

Jeżeli pobierzemy raport BIK, to możemy przejść do Analizatora Kredytowego BIK. W pierwszej kolejności wybieramy, czy ma to być kredyt konsumpcyjny, czy mieszkaniowy. Na naszym przykładzie zrobimy analizę dla kredytu mieszkaniowego. Wpisujemy wartość zabezpieczenia (zwykle cena zakupu w przypadku jej nabycia) oraz kwotę kredytu. Następnie wpisujemy liczbę rat lub określamy wysokość raty, jaka nam odpowiada. Przechodzimy dalej.

Na następnej stronie uzupełniamy dane dotyczące naszego źródła dochodów i jego wysokość oraz liczbę osób na utrzymaniu i sumę wydatków gospodarstwa domowego. Przechodzimy dalej.

Analizator Kredytowy BIK zaciąga wcześniej pobrany przez nas raport BIK i na tej podstawie dokonuje analizy szans na otrzymanie przez nas kolejnego kredytu. Dla naszego przykładu są duże szanse na jego otrzymanie. Możemy szczegółowo zapoznać się z informacjami na temat tego co ma wpływ na tę ocenę. Są to: terminowość spłat, ocena punktowa, obciążenie wydatkami oraz suma kredytów.

Na samym dole znajdziemy propozycję zwiększenia szansy na otrzymanie kredytu. W tym przypadku zaproponowano wydłużenie okresu kredytowania z 240 do 318 miesięcy.

Dla porównania zobaczmy, jak wygląda negatywny wynik analizy. Dla tego przykładu wpisałam niski dochód, który dał nam poniższy wynik. Analizator wskazuje nam, że mamy małe szanse na otrzymanie kolejnego kredytu. Powodem jest zbyt wysokie obciążenie wydatkami. Sugeruje nam, że nie powinniśmy ubiegać się o nowy kredyt, ponieważ dodatkowa rata może być dla nas nadmiernym obciążeniem.

Małe wyjaśnienie

To nie jest artykuł sponsorowany, ani pisany na czyjeś zlecenie. Poglądy, które mogliście przeczytać w tym artykule, są moje. Sama korzystam np. z raportów BIK. Chcę jednak, abyście wiedzieli, że podane wyżej linki są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeżeli klikniecie taki link, otrzymam wynagrodzenie za zakupioną przez Was usługę. Dzięki temu mogę dalej rozwijać blog i tworzyć kolejne artykuły i materiały dla Was. Proponuję Wam ten produkt, ponieważ sama z niego korzystam (i również zapłaciłam) i uważam, że w dzisiejszych czasach warto mieć swoje finanse pod kontrolą.


Bernardeta Wiekiera ekspert kredytowy

Potrzebujesz konsultacji?

Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny, to świetnie trafiłeś. Wyślij do mnie zapytanie w sprawie bezpłatnych konsultacji. Więcej na ten temat przeczytasz, klikając w poniższy przycisk:Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:


2 komentarze do “Jakie informacje znajdują się w raporcie BIK?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.