Jak pobrać raport BIK?

Jak pobrać raport bik?

Jeżeli w niedalekiej przyszłości zamierzacie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, to warto odpowiednio się do tego przygotować. Jednym z ważniejszych elementów jest weryfikacja naszej historii kredytowej. Nawet jeżeli jesteśmy pewni, że spłacamy nasze zobowiązania regularnie, to i tak warto sprawdzić nasz raport BIK.

Mogą tam znajdować się aktywne zaległe kredyty, które według nas już dawno są kredytami spłaconymi. Piszę o tym, ponieważ to się naprawdę zdarza. Pisałam o tym w poprzednim artykule o BIK.

W tym artykule przejdziemy cały proces pobrania raportu BIK – instrukcja krok po kroku. Jeżeli najpierw chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat, to zapraszam do poprzedniego artykułu z cyklu: BIK – co to jest i jak go sprawdzić?

Gdzie można pobrać raport BIK?

Jeżeli zależy nam na czasie, to możemy pobrać raport, rejestrując konto na stronie BIK i wpłacając należną kwotę. Możemy to zrobić, wchodząc bezpośrednio na stronę BIK lub poprzez linki zamieszczone poniżej. Przy okazji tych linków możemy wybrać od razu usługę, która nas interesuje. Jest to opcja płatna, ale za to natychmiastowa.

Podczas rejestracji otrzymujemy komunikat, że weryfikacja trwa zwykle do 10 minut, jednak w wyjątkowych sytuacjach może wydłużyć się do 2 dni. Mnie rejestracja i pobranie raportu BIK zajęło niecałe 15 minut. W tym czasie robiłam screeny i notatki, aby móc później przygotować dla Was ten artykuł. Robiłam to o godzinie 20:00. Napotkałam jeden problem, ale w kilkanaście sekund został rozwiązany. Opowiem o tym podczas pokazywania całego procesu poniżej.

Po zakończeniu rejestracji natychmiast otrzymujemy dostęp do raportu. Możemy go przeglądać na ekranie komputera, na tablecie i na telefonie. Możemy go także pobrać i zapisać jako plik PDF, a następnie wydrukować.

Jeżeli jednak nie chcemy płacić, to możemy wystąpić do BIK z prośbą o wydanie dokumentu bezpłatnego. Pamiętajmy jednak, że nie będzie to taki sam raport, jaki można kupić w cenie 39 zł. Będzie to kopia danych, przedstawiająca podstawowe informacje kredytobiorcy np. nasza aktywność kredytowa i dotychczasowa historia. Każdy konsument ma prawo do złożenia wniosku o wydanie tego dokumentu raz na 6 miesięcy. Możemy to zrobić poprzez: 

  • złożenie wniosku o wydanie kopii danych osobiście w Centrum Obsługi Klienta BIK (opcja tymczasowo niedostępna z powodu koronawirusa – stan aktualny na dzień 27.05.2021 r.) 
  • przesłanie wniosku o bezpłatny raport BIK pocztą lub drogą elektroniczną (z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego)
  • złożenie wniosku za pośrednictwem konta w serwisie BIK.pl

Na infolinii otrzymałam informację, że na raport czeka się 30 dni. Słyszałam jednak od klientów, że niekiedy ten czas trochę jest dłuższy. 

Jak pobrać raport BIK? – krok po kroku

Rejestracja

Poniżej pokazuję płatny sposób pobrania raportu BIK.

Aby pobrać raport BIK lub zakupić inną usługę, np. alerty BIK lub Pakiet BIK, musimy najpierw założyć konto w portalu BIK. W pierwszej kolejności wchodzimy na stronę BIK (bezpośrednio lub przez linki zamieszczone powyżej).

Jak pobrać raport BIK?

Następnie wypełniamy swoje dane osobowe, łącznie z numerem PESEL, numerem dowodu osobistego i adresem zamieszkania. Przechodząc poniżej, musimy zaznaczyć zgody. Ja zaznaczyłam tylko te, które są wymagane. Wy oczywiście możecie zrobić jak będziecie chcieli.

Jak pobrać raport BIK?

Po wypełnieniu wszystkich pól naciskamy „Dalej”. Otrzymujemy komunikat o konieczności zweryfikowania poprawności danych. Jest to bardzo ważne. Jeżeli pomylimy się, to nie zostanie wygenerowany dla nas raport. Pamiętajmy, że w bazie BIK jesteśmy wpisany pod konkretnymi danymi osobowymi. Jeżeli będą one inne (np. pomyłka w numerze PESEL), to system nie powiąże naszego nowego konta z naszą historią kredytową w BIK.

Jak pobrać raport BIK?

Potwierdzenie tożsamości

Po upewnieniu się, że nasze dane są prawidłowo wpisane, przechodzimy do następnego etapu – potwierdzenie tożsamości. Jest to moment, w którym musimy udowodnić, że dane, które przed chwilą wpisaliśmy, należą faktycznie do nas. Najszybszym sposobem jest weryfikacja przez bankowość internetową i za chwilę pokażę, jak to wyglądało w moim przypadku. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest oczywiście posiadanie internetowego dostępu do swojego konta, oraz wpisanie we wcześniejszym etapie numeru dowodu osobistego.

Jeżeli jednak nie mamy konta lub wpisaliśmy paszport (lub kartę stałego pobytu), to rejestracja trochę się wydłuży. Po wpisaniu naszych danych BIK prześle na nasz adres korespondencyjny list polecony z potwierdzeniem odbioru. W przesyłce będzie znajdował się kod weryfikacyjny. Otrzymamy również wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym, po którego kliknięciu zostaniemy poproszeni o podanie tego kodu. Gdy wpiszemy kod weryfikacyjny z listu, otrzymamy SMS z kodem autoryzacyjnym, potrzebnym do zakończenia procesu rejestracji.

Wracamy teraz do mojego sposobu rejestracji, czyli przez bankowość internetową. Na tym etapie wyświetla nam się lista banków, z których możemy skorzystać.

Bardzo ważny jest tytuł przelewu!

  • Jeżeli przelew będzie z konta firmowego, to w polu nadawca przelewu musi pojawić się imię i nazwisko osoby, której raport ma dotyczyć,
  • Jeżeli przelew będzie z konta wspólnego, to w polu nadawca muszą pojawić się wyłącznie dane osoby, której dotyczy raport.

Posiadam konto w PKO BP, więc wybrałam ten bank. Okazało się, że dla wybranej przeze mnie płatności nie ma dostępnych tzw. szybkich przelewów, więc musiałam zrobić „ręczny” przelew, logując się do mojego konta.

Jak pobrać raport BIK?

Zrobiłam zgodnie z wytycznymi przelew na kwotę 1 zł. To nie jest opłata za raport BIK. Ten przelew ma na celu zweryfikować naszą tożsamość. Gdy robimy przelew, bank wymaga od nas podania haseł, które tylko my znamy. Wcześniej ten sam bank zweryfikował naszą tożsamość, otwierając nam konto. Kwota przelewu nie podlega później zwrotowi.

I w tym właśnie momencie natrafiłam na pewne trudności. Jak już wcześniej pisałam, przelew musiałam zrobić bezpośrednio z mojego konta, logując się na stronę banku. Musiałam w tym celu otworzyć kolejną zakładkę. Gdy zrobiłam przelew, powróciłam do zakładki dotyczącej rejestracji konta na portalu BIK. Niestety otrzymałam komunikat, że link wygasł. Trochę się zdziwiłam, bo nie uważałam, abym robiła to zbyt długo. Pierwszą moją myślą było to, że nie skończę rejestracji w tym dniu, co mija się z celem, skoro chcę Wam pokazać, jak szybko można otrzymać raport.

Okazało się jednak, że po kilkunastu sekundach otrzymałam wiadomość e-mail z linkiem umożliwiającym powrót do wcześniejszej rejestracji. Po jego kliknięciu otrzymałam komunikat:

Jak pobrać raport BIK?

W niecałe 5 minut otrzymałam kolejną wiadomość e-mail z potwierdzeniem rejestracji konta oraz z linkiem aktywacyjnym. Po jego kliknięciu zostałam przeniesiona na stronę logowania do konta na portalu BIK:

Jak pobrać raport BIK?

W tym samym czasie otrzymałam sms z kodem, który musiałam przepisać na stronie logowania. Następnie ustanowiłam nowe hasło i przeszłam dalej. Zgody, które są widoczne na stronie logowania, nie były obowiązkowe.

Zakończenie rejestracji i logowanie

Po przejściu dalej otrzymałam informację, że dostęp do mojego konta został aktywowany.

Następnie kliknęłam „Przejdź do strony logowania”

W tym miejscu wpisałam adres e-mail podany podczas rejestracji oraz ustanowione wcześniej hasło. Po jego wpisaniu podświetliły się wybrane przez stronę poszczególne numery PESEL. Nie wpisujemy całego numeru, tylko to o co zostaliśmy poproszeni.

Jak kupić raport BIK?

Gdy wejdziemy na swoje konto, przechodzimy do wyboru usługi:

Po dokonaniu wyboru zostaniemy przeniesieni do strony umożliwiającej nam płatność. Tym razem mogłam to zrobić za pomocą BLIKA. Po zrobieniu przelewu otrzymałam poniższy komunikat i przeszłam do wygenerowanego raportu.

W następnym artykule pokażę Wam jak czytać raport BIK oraz jak policzyć swoje szanse na otrzymanie kolejnego kredytu.

Małe wyjaśnienie

To nie jest artykuł sponsorowany, ani pisany na czyjeś zlecenie. Poglądy, które mogliście przeczytać w tym artykule, są moje. Sama korzystam np. z raportów BIK. Chcę jednak, abyście wiedzieli, że podane wyżej linki są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeżeli klikniecie taki link, otrzymam wynagrodzenie za zakupioną przez Was usługę. Dzięki temu mogę dalej rozwijać blog i tworzyć kolejne artykuły i materiały dla Was. Proponuję Wam ten produkt, ponieważ sama z niego korzystam (i również zapłaciłam) i uważam, że w dzisiejszych czasach warto mieć swoje finanse pod kontrolą.

Bernardeta Wiekiera ekspert kredytowy

Potrzebujesz konsultacji?

Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny, to świetnie trafiłeś. Wyślij do mnie zapytanie w sprawie bezpłatnych konsultacji. Więcej na ten temat przeczytasz, klikając w poniższy przycisk:Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.