Coraz więcej chętnych na kredyt mieszkaniowy – realny wpływ na cenę i czas oczekiwania na decyzję kredytową

kredyt hipoteczny decyzja oferta

Nie da się zaprzeczyć, że ubiegły rok miał olbrzymi wpływ na podejmowane przez wielu z nas ważne decyzje. Wynikało to ze strachu przed chorobą, skutkami wprowadzanych obostrzeń i tym samym obawą przed utratą źródła dochodu. W wielu przypadkach wstrzymaliśmy się z decyzją zakupu nieruchomości. Zwłaszcza jeżeli miała być finansowana kredytem hipotecznym. 

Również banki utrudniły swoim klientom dostęp do kredytów mieszkaniowych. Co rusz wprowadzały kolejne obostrzenia. Najbardziej dotkliwe dla wielu z nas było podwyższenie kwoty wymaganego wkładu własnego. Poza tym brak akceptacji dochodów z działalności gospodarczej oraz dochodów pochodzących z branż podwyższonego ryzyka, skutecznie przyczynił się do zmiany naszych planów. 

Łatwiej o kredyt 

Za nami trzecia fala pandemii. Coraz więcej osób jest zaszczepionych. Z utęsknieniem czekamy na powrót do normalności, czyli stanu sprzed pandemii. W tym powrocie od kilku miesięcy pomagają nam również banki. Większość z nich zmniejszyła wymagany wkład własny do poziomu, który obowiązywał przed pandemią. Niestety dalej spotkamy się z obostrzeniami związanymi z akceptacją dochodów pochodzących z branż dotkniętych skutkami pandemii (np. gastronomia, turystyka, siłownie itp.). 

Wracając jednak do tematu, ilość wniosków złożonych w marcu 2021 r. była największa w przeciągu ostatnich 10 lat. Wyższą ilość zapytań BIK odnotował w marcu 2011 r. Jako ciekawostkę podam, że średnia kwota wnioskowanego kredytu w marcu br. wyniosła 315,5 tys. zł i była o 5,9% wyższa niż w marcu 2020 r.

Można by rzec, że wszystko wraca do normy i teraz będzie już tylko lepiej. Tak, wielu z nas spełni w końcu swoje marzenia o posiadaniu własnego mieszkania czy domu. Niestety zwiększone zainteresowanie kredytem hipotecznym ma negatywne skutki. Dokładnie na cenę oraz na czas otrzymania decyzji kredytowej. 

Coraz droższe kredyty 

Nie ma co ukrywać, że zwiększone zainteresowanie kredytem hipotecznym ma wpływ na podejmowane przez banki kroki. Zdają sobie sprawę z tego, że wielu z nas nie chce lub nie może już dłużej czekać z podjęciem decyzji w sprawie zakupu, lub budowy nieruchomości. Poza tym wielu z nas przyzwyczaiło się do życia w tych „dziwnych” czasach i/ lub jest spokojne o swoje finanse. Skutkiem tego są serwowane nam przez banki podwyżki cen kredytów hipotecznych. 

Dla przykładu -z dniem dzisiejszym (tj. 19.04.2021 r.) ING Bank Śląski wprowadza kolejną odsłonę swojej promocyjnej oferty. Poprzednia skończyła się 18 kwietnia br. Idąc śladem swojej konkurencji, również i ten bank podnosi marże dla kredytów hipotecznych. 

Najnowsza oferta to: 

Wiosna na swoim – łatwy start z marżą 2,25 p.p. w stosunku rocznym oraz prowizją za udzielenie Kredytu hipotecznego 0%  (wzrost o 0,05 p.p. w stosunku do poprzedniej oferty

albo

Wiosna na swoim – lekka rata z marżą 2,05 p.p. w stosunku rocznym oraz prowizją za udzielenie Kredytu hipotecznego 1,50%  (wzrost o 0,06 p.p. w stosunku do poprzedniej oferty

ING Bank Śląski jest kolejnym bankiem, który decyduje się na podniesienie ceny kredytów mieszkaniowych. Niedawno swoją cenę podniósł również Millenium Bank, PKO BP (dla kredytów z wkładem własnym poniżej 20%, BNP Paribas czy mBank. 

Długi czas oczekiwania na decyzję kredytową 

Niestety kolejną konsekwencją zwiększonego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi jest wydłużony czas oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej. O ile w poprzednich miesiącach spokojnie w umowie przedwstępnej mogliśmy dać sobie czas dwóch miesięcy na załatwienie wszelkich formalności, o tyle teraz jest to wielce ryzykowne. Im lepsza oferta, tym dłuższy czas oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej. 

Jednym z rekordzistów jest Millennium Bank, którego obecny czas procesowania wynosi szacunkowo 49 dni roboczych (przy założeniu, że wniosek będzie kompletny lub analityk nie będzie wymagał dodatkowych wyjaśnień). Niewiele krócej decyzje wydają ING Bank Śląski, BNP Paribas czy Santander Bank Polska.  

Bernardeta Wiekiera ekspert kredytowy

Potrzebujesz konsultacji?

Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny, to świetnie trafiłeś. Wyślij do mnie zapytanie w sprawie bezpłatnych konsultacji. Więcej na ten temat przeczytasz, klikając w poniższy przycisk:

Przeczytaj również:

Kiedy należy wpłacić wkład własny i jak go udokumentować?

Wkład własny przy kredycie hipotecznym

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

Umowa przedwstępna, podpisuj ją świadomie – zadatek czy zaliczka?

Kredyt budowlany – wypłata w transzach

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:


2 komentarze do “Coraz więcej chętnych na kredyt mieszkaniowy – realny wpływ na cenę i czas oczekiwania na decyzję kredytową”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.