Co zrobić, gdy mam problem ze spłatą kredytu?

Problem ze spłatą kredytu

Czy bank zabierze nasz dom? Czy stracimy wszystko, o co tak długo się staraliśmy i na co tak ciężko pracowaliśmy? Te pytania pojawiają się z chwilą, gdy dopada nas chwilowy kryzys w spłacie kredytu hipotecznego. Zwłaszcza wtedy, gdy dzieje się coś, czego nie dopuszczaliśmy wcześniej do naszej myśli — utrata pracy, choroba, śmierć.  

Czy możemy sobie pomóc w takim przypadku?

Opowiem Ci historię Kasi, która znalazła się w takiej właśnie sytuacji. Czy udało jej się wyjść z problemów finansowych? O tym przeczytasz poniżej. Jeżeli jednak chcesz od razu przejść  do sposobów rozwiązania problemu, to kliknij => TUTAJ

Historia Kasi

Kasia jest samotną matką wychowującą dwójkę dzieci. Jej małżeństwo nie przetrwało i zakończyło się po dziesięciu latach jego trwania. Było to siedem lat temu. Kasia była w trudnej sytuacji, bo została sama z małymi dziećmi (4 i 8 lat). 

Na szczęście miała dobrze płatną pracę. Była kierownikiem zespołu sprzedawców w jednej z bardzo dobrze prosperujących firm budowlanych. Mieszkała w wynajmowanym mieszkaniu. Pewnego dnia doszła do wniosku, że wysokość czynszu przekracza kwotę raty, jaką mogłaby płacić, gdyby kupiła własne mieszkanie na kredyt. Miała zdolność kredytową, dobrze płatną pracę i dlatego zdecydowała się na jego zakup. 

Przez kilka lat spłacała swoje raty bez żadnych opóźnień. Finalnie jej miesięczne wydatki były niższe w porównaniu do czasów, gdy wynajmowała mieszkanie. 

Przyszedł czas na zmiany 

Niestety pod koniec ubiegłego roku wszystko się zmieniło. Mimo że wg Kasi jej firma nie poniosła strat z powodu pandemii, to jej kierownictwo zdecydowało się na pewne cięcia. Dokonali zmian w strukturach i okazało się, że Kasia nie jest już potrzebna jako kierownik. Otrzymała propozycję przejścia na stanowisko sprzedawcy, co wiązałoby się z obniżeniem wynagrodzenia o 30%.  

Kasia nie jest urodzonym handlowcem. Jest menadżerem i szkoleniowcem  i w tym zawodzie czuje się najlepiej. Poza tym proponowane wynagrodzenie nie pokryłoby kosztów życia oraz zobowiązań finansowych. W związku z tym rozpoczęła poszukiwanie nowej pracy. Zdecydowała, że w obecnej firmie pozostanie do czasu, aż nie znajdzie czegoś lepiej płatnego. Musiała płacić rachunki. Nie mogła pozwolić sobie na rzucenie pracy z dnia na dzień.  

Pomimo jej starań, nie udało jej się znaleźć nowej pracy w ciągu pierwszych miesięcy. Nie miała oszczędności, ponieważ wszystkie jej pieniądze były przeznaczane na bieżące życie. Po trzech miesiącach zaczęło jej brakować pieniędzy na opłacenie rachunków. Miała do wyboru — kupić jedzenie, zapłacić prąd i czynsz dla wspólnoty czy zapłacić ratę. Co w takiej sytuacji jest ważniejsze?

Przyszedł czas na rozmowę 

Kasia coraz bardziej obawiała się swojej niewypłacalności i utraty mieszkania. Wizja komornika, który przychodzi licytować jej dobytek, pojawiała się ciągle w jej głowie. Ktoś jej doradził, aby poszła do banku porozmawiać o swojej ciężkiej sytuacji. Bała się tego. Była przekonana, że jak powie, że nie ma pieniędzy na spłatę kredytu, to bank automatycznie zabierze jej mieszkanie. 

Nie miała jednak wyjścia i poszła do banku. Przedstawiła swoją sytuację. Okazało się, że to nie jest tak, że bank tylko czeka, aby „zabrać” jej mieszkanie. Otrzymała kilka propozycji i wybrała jedną z nich. Były to wakacje kredytowe. Zawiesiła swoje raty na kolejne 6 miesięcy.  Mogła to zrobić dzięki temu, że zareagowała w porę i nie doprowadziła do zaległości w spłacie kredytu.  

Po trzech miesiącach Kasia znalazła nową, lepiej płatną pracę. Dzięki temu poprawiła swoją sytuację. Co ważne, zachowała swoje mieszkanie oraz dobrą historię kredytową. 

Co zrobić gdy mam problem ze spłatą kredytu?

Co robić gdy mamy problem ze spłatą kredytu?

Historia Kasi jest historią, jakich wiele w naszej rzeczywistości. W tej historii była to znaczna obniżka wynagrodzenia, kiedy indziej jest to utrata pracy, poważna choroba lub nawet śmierć.  

Brak wiedzy i lęk przed konsekwencjami powoduje irracjonalne zachowania. Nie idziemy do banku powiedzieć o naszych problemach w obawie, że ten zabierze nasz dom. On i tak go zabierze jeżeli nie będziemy działać. Tylko nasza aktywność pozwoli zaoszczędzić nam bólu i strat. 

Co w takim razie bank może zaproponować, aby pomóc nam wyjść z chwilowych problemów? O tym przeczytasz poniżej. Pamiętaj jednak, aby działać, zanim będziesz miał zaległości w spłacie kredytu. Jeżeli doprowadzisz do nich, to bank nie będzie już taki chętny do rozwiązania Twojego problemu, co nie oznacza, że nie warto próbować. 

Wakacje kredytowe 

Najprostszym rozwiązaniem są wakacje kredytowe. Bank zawiesza nasze raty na określoną ilość miesięcy. Dzięki temu mamy czas na poukładanie swoich spraw. Długość takich wakacji i warunki zależą od procedur konkretnego banku. 

Wydłużenie okresu kredytowania 

To rozwiązanie dotyczy przede wszystkim kredytów, które były zawarte na krótszy okres (np. 15 lat). Wydłużając go, możemy mieć nawet kilkaset złotych mniejszą ratę. Oczywiście zależy to, od wysokości udzielonego kredytu. 

Konsolidacja zobowiązań kredytowych 

Jeżeli mamy kilka kredytów, to możemy pomyśleć o ich konsolidacji. Kredyt konsolidacyjny zwykle udzielany jest na dłuższy okres, co da nam jedną niższą ratę. To rozwiązanie będzie nas więcej kosztowało, jednak lepiej tak, niż doprowadzić do windykacji naszych zobowiązań. Poza tym wszystkie wcześniej wymienione rozwiązania wiążą się ze wzrostem kosztów. Są one jednak mniej dotkliwe niż w przypadku wkroczenia komornika. 

Zmiana daty płatności raty 

A może problemem jest to, że zanim przyjdzie dzień płatności raty, to my już wydamy wszystkie pieniądze? Czasem nawet na mniej potrzebne rzeczy. Po prostu mamy tendencję do ich wydawania puki są na koncie. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być zmiana dnia płatności raty na dzień po wpływie wynagrodzenia.

Samodzielna sprzedaż nieruchomości 

To jest ostateczne rozwiązanie, jednak czasem jedyne. Jeżeli jesteśmy w sytaucji gdy naprawdę wiemy, że nawet za kilka miesięcy nie wyjdziemy z problemów finansowych, to warto rozważyć sprzedaż, zanim zajmie się tym komornik. 

Dzięki temu mamy szansę na uzyskanie rynkowej ceny ze sprzedaży. Za otrzymaną kwotę spłacimy kredyt, a pozostałą kwotę wykorzystamy na zabezpieczenie wydatków w kolejnych miesiącach czy latach. 

Jeżeli jednak nie zareagujemy w porę i doprowadzimy do licytacji, to komornik zwykle zainteresowany jest uzyskaniem kwoty ze sprzedaży pokrywającej nasze zadłużenie. Dlatego nie liczmy na to, że coś nam pozostanie. 

Co się stanie, gdy nie poinformujemy banku o naszych problemach?  

Jeżeli nie będziemy spłacać kredytu, to w najlepszej sytuacji będziemy mieli negatywną historię kredytową. W najgorszej sytuacji stracimy naszą nieruchomość. W przypadku tej pierwszej to po ustaniu chwilowych problemów będzie to „ciągło”  się za nami przez kolejne lata. Z tego powodu nie dostaniemy później kolejnego kredytu.

Podsumowanie 

Nawet chwilowe problemy w spłacie rat kredytowych rozwiązujmy poprzez rozmowę z bankiem. Dzięki temu ułatwiamy sobie sytuację związaną z wyjściem z tych problemów. Poza tym nie utworzymy negatywnej historii kredytowej.

Jeżeli wydaje nam się, że to chwilowy problem i że bank zapomni, jeśli nie spłacimy w terminie kolejnych kilku rat, to jesteśmy w wielkim błędzie. Bank niczego nie zapomni. Gdy za kilka lat będziemy mieli ustabilizowaną sytuację finansową i zapragniemy kupić lub wybudować własną nieruchomość, to wtedy mogą odezwać się demony z przeszłości. 

Czy tego chcesz? Wierzę, że nie, więc w razie problemów działaj. 

Ps. Imię i szczegóły związane z bohaterką tej historii zostały zmienione.


Bernardeta Wiekiera ekspert kredytowy

Potrzebujesz konsultacji?

Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny, to świetnie trafiłeś. Wyślij do mnie zapytanie w sprawie bezpłatnych konsultacji. Więcej na ten temat przeczytasz, klikając w poniższy przycisk:

Przeczytaj również:

BIK – jak usunąć nasze dane?

11 sposobów jak poprawić swoją zdolność kredytową

Jak pobrać raport BIK?


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:


3 komentarze do “Co zrobić, gdy mam problem ze spłatą kredytu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.