BIK – jak usunąć nasze dane?

BIK - jak usunąć nasze dane

Czy można „wyczyścić BIK”? Kto może tego dokonać i na jakich zasadach? Gdzie należy złożyć wniosek o usunięcie danych dotyczących naszych zobowiązań kredytowych?

Nasze dane trafiają do BIK za każdym razem, gdy staramy się o jakiś kredyt. Po jego udzieleniu te dane są aktualizowane przez bank co najmniej raz w tygodniu. Jeżeli spłacamy nasze zobowiązania terminowo, to nie mamy żadnych powodów do obaw. 

Gorzej jest w sytuacji, gdy mieliśmy lub dalej mamy zaległości w spłacie zobowiązań kredytowych i do tego zamierzamy skorzystać z kolejnego kredytu. Zwłaszcza jeżeli jest to kredyt na zakup nieruchomości. Zanim podpiszemy umowę przedwstępną, musimy upewnić się, że nasza historia kredytowa nie przeszkodzi nam w jego uzyskaniu.

Czyszczenie BIK, czy jest możliwe?

W Internecie możemy znaleźć mnóstwo firm specjalizujących się w tzw. czyszczeniu BIK. Prawda jest taka, że sprawy związane z zamieszczaniem i usuwaniem naszych danych z bazy BIK reguluje prawo bankowe. Możemy usunąć tylko te dane, na które pozwala nam prawo. 

Możemy zrobić to samodzielnie bez żadnych dodatkowych opłat. Potrzebujemy tylko aktualnego raportu BIK, aby sprawdzić, co w nim się znajduje. W jaki sposób pobrać raport BIK przeczytacie w artykule => Jak pobrać raport BIK?

Możemy również skorzystać z pomocy firm, które specjalizują się w tej działalności. Pamiętajmy jednak, że one nie są w stanie zrobić nic więcej, aniżeli zezwala im na to prawo. Niestety zdarzają się firmy, które „żerują” na niewiedzy kredytobiorców i obiecują im „wyczyszczenie BIK-u”. 

Dlatego najpierw zorientujmy się, czy na pewno nasze dane kwalifikują się do usunięcia, a dopiero później zatrudnijmy specjalistów (jeżeli nie chcemy się tym sami zajmować). W przeciwnym razie grozi nam konieczność zapłaty wynagrodzenia, pomimo negatywnego załatwienia naszej sprawy. 

Jakie dane możemy usunąć z BIK?

Zanim odpowiem na to pytanie, przypomnę, że w artykule => BIK – co to jest i jak go sprawdzić znajdziecie odpowiedź na temat tego, jakie dane i jak długo są przetwarzane przez BIK. 

Mamy tylko 3 sytuacje, kiedy możemy złożyć wniosek o usunięcie lub korektę danych w BIK:

  • Chcemy odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym. Możemy to zrobić tylko w przypadku, jeśli kredyt był spłacany w terminie. Zanim jednak to zrobimy, zastanówmy się, czy jest sens usuwać dane, które pozytywnie o nas świadczą.
  • Minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu i chcemy mieć pewność, że nie będzie on brany pod uwagę przy ocenie naszej historii kredytowej.
  • Zauważyliśmy w naszej historii kredytowej nieprawdziwe lub nieaktualne informacje i chcemy je skorygować.
Jakie informacje możemy usunąć z BIK

Gdzie składamy wniosek o usunięcie danych w BIK?

Pamiętajmy, że wniosek o korektę lub usunięcie danych składamy w instytucji finansowej, która przekazała te dane do BIK. Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku bank przekaże informacje do BIK, który dokona zmian w naszym rejestrze.  Nie składamy żadnych próśb bezpośrednio do BIK, ponieważ on jest administratorem danych przekazanych przez instytucje finansowe i tylko one mogą zgłaszać aktualizację danych. 


Bernardeta Wiekiera ekspert kredytowy

Potrzebujesz konsultacji?

Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny, to świetnie trafiłeś. Wyślij do mnie zapytanie w sprawie bezpłatnych konsultacji. Więcej na ten temat przeczytasz, klikając w poniższy przycisk:Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.