Agent nieruchomości – 21 powodów, dlaczego warto go zatrudnić

Jeżeli jesteś na etapie sprzedaży nieruchomości i zastanawiasz się, czy potrzebny jest Ci agent nieruchomości, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się, co możesz zyskać na współpracy z agentem, a także czego powinieneś od niego oczekiwać. Przed rozpoczęciem współpracy, upewnij się, że spełnia warunki i wykorzystuje narzędzia, na których szczególnie Ci zależy.

Bernardeta Wiekiera

Czy agent nieruchomości jest potrzebny? Odpowiedź brzmi — TAK, pod warunkiem, że jest to osoba, która zna się na swojej pracy i potrafi zadbać o Twoje interesy. Poniżej przedstawiam 21 powodów, dlaczego warto go zatrudnić:

1. Doświadczenie

Nie bez przyczyny doświadczenie agenta znajduje się na pierwszym miejscu mojej listy. To czy współpracujący z Tobą agent nieruchomości spełni pozostałe oczekiwania, w dużej mierze zależy od jego doświadczenia. Pewnych zadań po prostu nie da się wykonać bez znajomości rynku, przepisów prawa czy też podstawowej wiedzy marketingowej. O ile realizację zdjęć można zlecić zewnętrznej firmie, o tyle za bezpieczeństwo transakcji, szybkość i proces transakcji czy też całościowy plan marketingowy odpowiada wyłącznie agent. Dlatego wybieraj sprawdzonych agentów, których polecają Twoi znajomych lub takich, którzy mogą pochwalić się pozytywnymi opiniami np. w mediach społecznościowych, w wizytówce Google lub na ich stronach internetowych.

W tym miejscu uważam, że warto zwrócić uwagę na ilość ofert, jaką obsługuje agent. Sam odpowiedz sobie na pytanie, czy agent, który pracuje na 100-200 (i nawet więcej) ofertach jest w stanie dopilnować każdą z nich pod względem odpowiedniego marketingu? Czy jest w stanie pamiętać szczegóły Twojej nieruchomości? Wątpię. Dlatego przy wyborze agenta nie kieruj się tym, ile ma ofert. Duża ich ilość nie świadczy o tym, że jest dobry w tym co robi. Zwróć uwagę na jakość zdjęć jego ofert, opis nieruchomości, dodatkowe opcje marketingowe itd. Osobiście uważam, że optymalnym rozwiązaniem jest, gdy pracuje na ok. 15-20 ofertach.

2. Bezpieczeństwo transakcji

Agent nieruchomości odpowiada za bezpieczeństwo transakcji. Jego obowiązkiem jest weryfikacja stanu prawnego nieruchomości. W przypadku nieuregulowanego stanu powinien mieć wiedzę umożliwiającą pokierowanie swojego klienta tak, aby nieruchomość nadawała się do sprzedaży. Niezależnie od tego, którą stronę transakcji reprezentuje, musi zachowywać się etycznie i nie może zatajać faktów istotnych dla całej transakcji. Dlatego tak ważne jest, aby była to osoba z pozytywnymi opiniami.

Polecam również: 

accounting black budget 53621 300x177 - Agent nieruchomości - 21 powodów, dlaczego warto go zatrudnić
Wkład własny a kredyt hipoteczny
Jak przygotować się do kredytu hipotecznego
Jak przygotować się do kredytu hipotecznego
apartment architecture art 276724 300x169 - Agent nieruchomości - 21 powodów, dlaczego warto go zatrudnić
Jak kupić mieszkanie lub dom na kredyt

3. Plan marketingowy

Profesjonalny agent nieruchomości potrafi zbudować strategię promocji Twojej nieruchomości, która przyczyni się do szybkiej i korzystnej finalizacji transakcji. Nie ograniczy się do zrobienie „byle jakich” zdjęć i wstawieniu ich na kilku portalach sprzedażowych oraz na oczekiwaniu na klienta, „aż sam się znajdzie”. Powinieneś wymagać od agenta znacznie więcej. Skoro płacisz mu wynagrodzenie, oczekuj przedstawienia planu marketingowego, w którym powie Ci, co zamierza zrobić, aby sprzedać Twoją nieruchomość szybko i z maksymalnym zyskiem.

4. Twoje oczekiwania a realna cena sprzedaży

Bywa tak, że moment ustalania realnej ceny sprzedaży jest najmniej przyjemnym momentem całego procesu sprzedaży. Dzieje się tak dlatego, że często właściciel nieruchomości ustala cenę sprzedaży na podstawie swoich sentymentów. Zwłaszcza ma to miejsce, wtedy gdy wiąże z nieruchomością szczęśliwe wspomnienia takie jak np. dorastanie (ojcowizna) lub wychowanie swoich dzieci. Niekiedy na to ma wpływ również przeprowadzony 20 lat temu remont np. położenie boazerii na ścianach, która w tamtych czasach była wizytówką „luksusu”. Właściciel pamięta, ile go to kosztowało i nie przyjmuje do wiadomości, ile będzie kosztowało nowych właścicieli zdjęcie tej boazerii.

Cena ustalona na podstawie sentymentów jest znacznie zawyżona w stosunku do cen rynkowych, co w konsekwencji doprowadza do tego, że nieruchomość trudno sprzedać. Nim dłużej oferta jest na rynku, tym bardziej traci na wartości, co ostatecznie ma negatywny wpływ na ostateczną cenę – a chyba nie o to Ci chodzi? Agent posiada odpowiednią wiedzę na temat rynku lokalnego i jest w stanie urealnić cenę nieruchomości.

agent nieruchomości

 

agent nieruchomości

 

5. Home staging

Agent nieruchomości, oglądając Twoją nieruchomość, powinien ocenić ją pod względem marketingowym. Ocenić czy jest odpowiednio przygotowana, czy wystarczy poprzestawiać kilka przedmiotów, a może należy usunąć zbędne rzeczy. Niekiedy to nie wystarczy.

Każda sprzedawana nieruchomość musi być odpowiednio przygotowana, atrakcyjna i pożądana przez potencjalnego klienta. W związku z tym agent powinien potrafić ocenić czy Twoja nieruchomość wymaga home stagingu, który polega na przeprowadzeniu pewnych zabiegów z wykorzystaniem minimalnego wkładu finansowego. Ma to na celu podniesienie wartości nieruchomości. Niektóre działania home stagingowe mogą wiązać się zatem z dodatkowym wydatkiem (np. drobny remont, malowanie, dekoracje), jednak koszty związane z modernizacją w ogólnym rozliczeniu stają się znikome. Na temat home staging przeczytasz =>  Home staging.

6. Profesjonalne zdjęcia nieruchomości

Na postawie badań stwierdzono, że 95% klientów wystawia wstępną ocenę nieruchomości na podstawie tego, co widzą — czyli zdjęć i wideo. Pierwsze wrażenie decyduje o tym, czy ich zainteresowanie spadnie, czy wzrośnie. Dlatego przygotowanie profesjonalnych materiałów wizerunkowych jest tak ważne w początkowej fazie procesu sprzedaży.

Zatem wybierając agenta nieruchomości, zwracaj na to uwagę. Jakość oferowanych usług przez agenta na pewno będzie wiązała się z ceną, ale uwierz mi – Ty też na tym skorzystasz. Szybciej sprzedaż za lepszą cenę przy odpowiednio przygotowanej ofercie. Badania dowodzą, że oferty z profesjonalnie przygotowanymi zdjęciami cieszą się większym zainteresowaniem wśród osób poszukujących.

agent nieruchomości

7. Wirtualny spacer

Wirtualny spacer wspaniale pobudza wyobraźnię kupujących. W gąszczu ofert szybciej zainteresują się Twoją nieruchomością i chętniej umówią się na spotkanie. Dlatego warto skorzystać z agenta, który posiada w swojej ofercie wirtualny spacer.

Przykłady wirtualnego spaceru znajdziesz => TUTAJ

8. Zdjęcia wykonane dronem

Zdjęcia wykonane dronem wspaniale sprawdzają się podczas sprzedaży domu lub działki. Postaw się na miejscu kupującego… czy kupując dom, interesowałbyś się tylko wnętrzami? Myślę, że nie. Nie mniej ważny jest wygląd domu z zewnątrz i jego otoczenie. Dlatego warto skorzystać z tego narzędzia.

Agent nieruchomości zdjęcia z drona

9. Film promujący nieruchomość

W dzisiejszych czasach wiele osób zwraca uwagę na pokazy/ filmy. Nie każdy chce zagłębiać się w „słowo pisane”. Alternatywą jest przedstawienie nieruchomości w postaci filmu, który może składać się również ze zdjęć wraz z krótkimi opisami (prezentacją) oraz odpowiednią muzyką. Jest to ciekawy zabieg, który przyciąga uwagę potencjalnych klientów.

Przykładowy film znajdziesz =>TUTAJ

10. Rzuty 2D i 3D

Rzuty 2D są wg mnie obowiązkowym elementem każdej oferty sprzedaży nieruchomości. O ile z drona w pewnych sytuacjach można zrezygnować, o tyle z rzutów nie. Klienci nabywający bardzo dużą rolę przykładają do rozkładu pomieszczeń. Chcą wiedzieć, czy np. nie ma pokoi przechodnich. Rzuty pozwolą Tobie, jak i klientom nabywającym zaoszczędzić czas na niepotrzebnych, z góry przegranych prezentacjach.

Rzut 2D Bernardeta Wiekiera

11. Wizualizacje 3D

Wizualizacja 3D sprawdza się doskonale w sytuacji sprzedaży nieruchomości, która jest w trakcie budowy lub, która nie jest umeblowana. Rzetelnie przygotowana (na podstawie prawdziwych rzutów), zwiększy zainteresowanie ofertą, a także wpłynie na wyobraźnie przyszłych właścicieli. Przykładowe moje wizualizacje znajdziesz => TUTAJ.

wizualizacja 3d Bernardeta Wiekiera

12. Efektywny opis

Dobry opis ma na celu zwiększenie zainteresowania Twoją nieruchomością. Taki opis powinien zawierać najistotniejsze informacje: konkretne, rzetelne i zachęcające do składania ofert! Zbyt skąpe opisy nie wzbudzą zainteresowania, a opisy niezgodne z prawdą odstraszą potencjalnego nabywcę. Co ważne – powinny działać na wyobraźnię potencjalnych nabywających. Wybierając agenta nieruchomości, zwróć uwagę na to, w jaki sposób redaguje swoje oferty.

13. Banery, ulotki

Przygotowane wcześniej zdjęcia, rzuty i opisy są wykorzystywane również w reklamie klasycznej, czyli np. materiałach drukowanych, które mają na celu wypromować nieruchomość wystawioną na sprzedaż. Tego typu materiały są rozpowszechniane zazwyczaj w formie bezpłatnego dodatku podczas imprez, targów, spotkań, a nawet wśród lokalnej społeczności. Ponadto każda nieruchomość powinna być oznaczona banerem.

14. Promocja na portalach

Ogłoszenia w Internecie to bardzo popularna i ważna forma promocji nieruchomości, dlatego agent powinien pamiętać o ciągłym uaktualnianiu oferty. Współpracować z największymi portalami internetowymi i wiedzieć jak pozycjonować ofertę by cieszyła się większym zainteresowaniem.

15. Promocja w mediach społecznościowych

Portale społecznościowe np. Facebook są szybkim i skutecznym środkiem przekazu informacji. To jednocześnie nieocenione źródło potencjalnych klientów. Informacja o sprzedawanej nieruchomości umieszczona na portalu społecznościowym może dotrzeć do kilkudziesięciu tysięcy użytkowników w ciągu kilku minut!

16. „Domy otwarte”

„Dom otwarty” to wydarzenie polegające na zebraniu największej możliwej liczby potencjalnych klientów i zaprezentowaniu nieruchomości. Prezentacja przeprowadzona jest w taki sposób, by wyeksponować zalety danej nieruchomości, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie do takiego wydarzenia. Należy zadbać nie tylko o wystrój i porządek, ale też o odpowiednią muzykę i poczęstunek dla gości. Podczas „Dnia otwartego”, potencjalni klienci mogą dokładnie przyjrzeć się prezentowanej nieruchomości, zadawać pytania i składać oferty zakupu. Jest to nieocenione źródło klientów nabywających. Dlatego warto wybrać agenta, który ma w swojej ofercie „domy otwarte”.

Szybka gotówka

17. Kompletowanie dokumentacji – przeprowadzenie procesu sprzedaży

Rozpoczynając współpracę, agent nieruchomości powie Ci, w jaki sposób powinien wyglądać cały etap sprzedaży. Począwszy od wystawienia oferty sprzedaży nieruchomości, jej prezentacji aż po sfinalizowanie transakcji. Przygotuje listę wszystkich potrzebnych dokumentów, którą Ty albo on za Ciebie skompletuje – kwestia uzgodnienia. Umówi i uzgodni szczegóły transakcji z notariuszem. Pomoże w uzyskaniu kredytu na zakup nieruchomości przez kupujących.

18. Raportowanie działań

Praca agenta nieruchomości nie powinna polegać na samym przyjęciu oferty, wstawieniu jej na portale sprzedażowe i oczekiwanie, aż „klient sam się znajdzie”. Profesjonalny agent nieruchomości ma przygotowany cały plan marketingowy, z którego wykonania powinien przedstawiać Ci raporty.

Kwestia formy tego raportu jest do uzgodnienia – może być w formie wiadomości e-mail, prezentacji, telefonicznie lub podczas spotkania. Może być raz na 2 tygodnie lub raz na miesiąc. To wszystko jest do uzgodnienia między Tobą a Twoim agentem. Ważne, abyś wiedział na każdym etapie, co się dzieje z Twoją ofertą i nie miał poczucia, że agent przestał zajmować się Twoją nieruchomością.

19. Współpraca z innymi agentami nieruchomości z zespołu i z innymi biurami

Rozpoczynając współpracę z agentem, warto dopytać się, jakie jest jego stanowisko względem współpracy z innymi agentami (biurami nieruchomości). Osobiście mam zasadę, że pobieram wynagrodzenie wyłącznie z jednej strony transakcji. Oznacza to, że jeżeli zatrudnia mnie sprzedający, to od niego po sfinalizowaniu transakcji otrzymuję wynagrodzenie.

Moją zasadą jest również to, że współpracuję z innymi agentami, co oznacza, że nie ograniczam się wyłącznie do klientów, którzy do mnie sami trafią. Dzięki temu wielokrotnie zwiększam szansę szybkiej sprzedaży nieruchomości. Poza tym dużym plusem jest, jeżeli agent pracuje w większym zespole, z którym na bieżąco może dzielić się informacjami na temat swoich ofert.

20. Negocjacje

To jeden z najtrudniejszych dla klientów etapów sprzedaży. Tu potrzeba opanowania, umiejętności negocjacyjnych i podstaw psychologii. Emocje, stres, brak umiejętności negocjacyjnych potrafią doprowadzić do sytuacji, w której każda ze stron „uprze” się na swoim i nie odpuści. Odpowiednio przygotowany agent staje w tej sytuacji w roli mediatora, który potrafi ocenić granicę, której nie należy przekroczyć, jednocześnie dbając o interesy swojego klienta.

21. Współpraca z klientem nabywającym w zakresie pozyskania kredytu

Uważam, że agent powinien, chociaż w minimalnym zakresie znać się na finansowaniu zakupu nieruchomości kredytem hipotecznym. Są pewne typy nieruchomości czy przypadki, których nie finansują banki. Posiadana wiedza na ten temat pozwoli uniknąć nieporozumień i rozczarowań na etapie uzgadniania warunków sprzedaży.

Załóżmy, że Twoja nieruchomość z pewnych względów nie może stanowić zabezpieczenia kredytu. Agent posiadający taką wiedzę, będzie opierał strategię marketingową głównie na klientach płacących gotówką (oczywiście uwzględniając wyjątek, w którym nabywający może posiadać inną nieruchomość, którą będzie mógł dać jako zabezpieczenie). Do tego jednak potrzebna jest wiedza w tym zakresie lub przynajmniej odpowiednia współpraca ze specjalistą ds. kredytów hipotecznych.

Podsumowanie

Decydując się na sprzedaż swojej nieruchomości, zastanów się proszę na czym Ci zależy:

  • szybko?
  • z zyskiem?
  • bezpiecznie?
  • a może zwyczajnie nie masz czasu i niech tym zajmie się profesjonalista?

Wybierając profesjonalnego agenta nieruchomości, jesteś w stanie zrealizować swoje cele. Być może powiesz, że sam to potrafisz. Nie mówię, że nie. Pamiętaj jednak, że nieruchomości na rynku jest wiele i żeby ją sprzedać, należy wyróżnić ją na tle pozostałych. Należy wyciągać wnioski ze statystyk i informacji zwrotnych od potencjalnych klientów/ innych agentów. Pamiętaj, że nim dłużej oferta jest na rynku, tym szybciej traci na wartości.

Angażując odpowiedniego agenta, możesz sprzedać nieruchomość w atrakcyjnej dla siebie cenie, zapłacić jego wynagrodzenie, a i tak w ostateczności otrzymać cenę wyższą niż gdybyś sam sprzedawał.

Chcesz sprzedać swoją nieruchomość szybko i z zyskiem?
Zapraszam do współpracy.
Gwarantuję Ci indywidualne podejście i pełne zaangażowanie.
To Twoja nieruchomość i Twoje pieniądze. Zadbaj o to, aby poważnie były potraktowane.


Aby nic Ci nie umknęło, zapisz się do NEWSLETTERA


Szybka gotówka


Przeczytaj również:

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego

Jak kupić mieszkanie na kredyt

Rynek pierwotny a wtórny

Zakup mieszkania od dewelopera

Wkład własny a kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny cz. 1 – podstawy

 Jeżeli chcesz otrzymać ofertę od sprawdzonej firmy wykonującej domy z keramzytu Kliknij 1 - Agent nieruchomości - 21 powodów, dlaczego warto go zatrudnić

indeks - Agent nieruchomości - 21 powodów, dlaczego warto go zatrudnić

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o