10% wkładu własnego oraz zmiana oprocentowania – nowa oferta w Santander Bank Polska

10% wkładu własnego

Dobra wiadomość dla klientów planujących w najbliższym czasie skorzystać z kredytu hipotecznego. Od 9 marca 2021 r. Santander Bank Polska umożliwia kredytowanie przy 10% wkładzie własnym również klientom zewnętrznym. Kolejną zmianą wprowadzaną przez bank jest zmiana marż kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym jak i stałym. 

10% wkładu własnego również dla klientów zewnętrznych 

Jest to kolejny bank, który daje nam taką możliwość. Są to dobre wiadomości, biorąc pod uwagę ubiegłoroczną sytuację. 

Do tej pory z minimalnego wkładu własnego w wysokości 10% mogli skorzystać wyłącznie klienci banku, spełniający określone warunki. Teraz będą mogli skorzystać również osoby, które do tej pory nie miały żadnego związku z tym bankiem. 

Są jednak pewne ograniczenia. Aby skorzystać z tej opcji, zabezpieczeniem kredytu musi być lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, który jest z: 

  • z rynku wtórnego lub pierwotnego (za wyjątkiem domów budowanych systemem gospodarczym)
  • położony w granicach administracyjnych miast wojewódzkich oraz powiatów przyległych do tych miast 

W jakich bankach wystarczy 10% wkładu własnego?

Po ostatnich poluzowaniach w zakresie wkładu własnego, mamy dość spory wybór wśród banków kredytujących 90% wartości nieruchomości lub ceny nabycia. To czy bank bierze pod uwagę wartość nieruchomości, czy cenę nabycia, zależy od tego, jaki jest cel kredytowania oraz która z tych kwot jest wyższa.  

Santander dołączył do pozostałych banków akceptujących wkład własny na poziomie 10% niezależnie od tego, czy jesteśmy klientami banku, czy nie: 

  • Millenium 
  • Alior Bank 
  • mBank 
  • BPS
  • PEKAO S.A (z ograniczeniami)
  • PKO BP (z ograniczeniami)
  • Santander (z ograniczeniami)

Zmiana oprocentowania

Kolejną zmianą wprowadzaną przez bank jest zmiana oprocentowania kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową jak i ze stałą (obowiązującą przez 5 lat). 

Dobra wiadomość jest taka, że kredyty ze zmienną stopą procentową ulegają obniżeniu o 0,1 p.p. Niestety oprocentowanie stałe zostanie podwyższone o 0,3%.  

Musimy jednak pamiętać, że stałe oprocentowanie w Santander Bank Polska polega na tym, że po 5 latach, bank przyjmuje dla naszego kredytu aktualne oprocentowanie zmienne. Oznacza to, że nie mamy gwarancji tego, że przez cały okres kredytowania nie ulegnie zmianie nasza rata. Podobnie jest w pozostałych bankach. 

Poniższe tabele pokazują, jak wygląda rata kredytu dla klientów wewnętrznych i zewnętrznych banku. Dodatkowe rozróżnienie to oprocentowanie zmienne i stałe. Wysokość rat w przypadku oprocentowania zmiennego oparta jest na marży ustalonej przez bank plus WIBOR 3M, który na moment pisania artykułu wynosi 0.21%

Symulacja wykonana dla przykładu kredyt w wysokości 200 tys. zł, wkład własny 20%, okres kredytowania 25 lat.

Uwaga – poniższe wyliczenia nie zawierają żadnych obniżek z tytułu produktów dodatkowych. Posiadanie lub chęć otwarcia np. rachunku osobistego daje nam prawo do obniżenia oprocentowania. W celu wybrania najkorzystniejszej oferty skontaktuj się z ekspertem kredytowym. On porówna oferty wszystkich banków i wspólnie wybierzecie najkorzystniejszą ofertę. Pamiętaj, że rata kredytowa to nie wszystko. Na łączny koszt kredytu mają wpływ dodatkowe składniki takie jak np. prowizja za udzielenie kredytu, obowiązkowe ubezpieczenia, koszty prowadzenia rachunku osobistego itp.

Oprocentowanie zmienne

Rodzaj klientaOprocentowanieWysokość raty
Klient wewnętrznymarża 2,29 + WIBOR 3M 0,21%897,23zł
Klient zewnętrznymarża 2,39+ WIBOR 3M 0,21%907,34zł

Oprocentowanie stałe (okresowo stałe)

Rodzaj klientaOprocentowanieWysokość raty
Klient wewnętrzny3,40%990,55zł
Klient zewnętrzny3,50%1001,25zł

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania dla siebie najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego, to zachęcam Cię do współpracy z ekspertem kredytowym. Jeżeli mieszkasz w obszarze mojej działalności, to zapraszam do kontaktu. Więcej na ten temat przeczytasz w zakładce WSPÓŁPRACA.

Być może zainteresuje Cię również mój e-book – JAK KUPIĆ MIESZKANIE NA KREDYT? 12 KROKÓW DO CELU!

Przeczytaj również:

Wkład własny przy kredycie hipotecznym

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

Całkowity koszt kredytu – przykładowa oferta kredytu hipotecznego

Umowa przedwstępna, podpisuj ją świadomie – zadatek czy zaliczka?

Kredyt budowlany – wypłata w transzach

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?


Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj mnie na:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.